Sięgamy po różnego rodzaju książki, by poznać siebie, rozwiązać pewne trudne sytuacje. Czasami także po to, by zrozumieć innych – otaczający nas świat. Czy książka „Unf*ck yourself. Napraw się!” w tym pomaga?
O czym jest ta książka?
Tytuł książki może być mylący – na mnie nie zrobił wrażenia lub, jak się domyślam, zrobił odwrotne od zamierzonego. Widząc tytuł książki pomyślałam, że to kolejna pozycja, w której przeczytam, że „mogę wszystko”, „sky is the limit” i inne tego typu. Można się z tym zgadzać lub nie, jednak dla mnie znaczenie mają fakty, a nie fantazje autora.
Znajdziemy w tej książce wiele zdań, które gdzieś już słyszeliśmy, może nie w takim samym brzemieniu, lecz jednak są nam znane. Jednak to, co jest wartościowe, to fakt, że ta książka nie jest zbiorem pustych haseł, jakimi karmią nas mówcy motywacyjni. To książka, w której autor tłumaczy pewne mechanizmy, z których istnienia wielu z nas, nie zdaje sobie sprawy.
Autor powołuje się też na wyniki badań, które nie zawsze są jasno przedstawione, jednak jako praktyk wiem, że przywołane badania, to istniejące publikacje. Zatem wiem, że to, co napisał autor jest prawdziwe, a nie wydumane, bo pasuje do jego teorii.
Jednym z kluczowych cytatów książki, jest dla mnie ten:
„Dobra wiadomość jest taka, że pozytywny dialog wewnętrzny potrafi spektakularnie poprawić nam humor oraz zwiększyć naszą pewność siebie i produktywność, na co wskazują wyniki wielu badań. Jak dowiódł profesor Hart, pozytywny dialog wewnętrzny może stanowić jeden z kluczowych warunków szczęśliwego życia i sukcesu zawodowego.”
Bliżej autora
Gary John Bishop urodził się i wychował w Glasgow w Szkocji. W 1997 roku nastąpiła duża miana w jego życiu – przeprowadził się do USA, gdzie zainteresował się rozwojem osobistym, a jego szczególna uwag skupiły ontologia i fenomenologia.
Przez lata zdobywał doświadczenia i kwalifikację, które pozwoliły mu na objęcie stanowiska starszego dyrektora programowego w firmie będącej światowym liderem na rynku rozwoju osobistego. Gary w swojej karierze prowadził programy dla tysięcy osób z całego świata.
BAzując na doświadczeniach i pozostając pod wpływem filozofii Martina Heideggera, Hansa Georga Gadamera i Edmunda Husserla, Gary powołał do życia własną odmianę „filozofii miejskiej”. Stawia w niej na bezpośrednie podejście do siebie i świata, oduczenie się stosowania wymówek i skupieniu na dążeniu do celu.
Kilka ważnych wątków
Autor podejmuje kilka wątków, które dla mnie z perspektywy wykonywanego zawodu są bardzo ważne. To nie tylko wątek dotyczący satysfakcji życiowej, lecz także semantyki, o czym pisałam w artykule „Zdrowa semantyka, czyli jakie znaczenie mają słowa [cz. 1]„ czy wątek przekonań, o których pisałam w artykule „„Nie zasługuję…” [+ćwiczenie]” oraz mówiłam z jednym z odcinków ZdrowoManii TV, które znajdziesz na dole strony – tytuł filmu to”Psychosomatyka – czym jest?” Autor pisze:
„Dialog wewnętrzny nie oddziałuje na nas jedynie w chwili, gdy go toczymy. Jeśli przesączy się do naszej podświadomości, trwale odciśnie się na naszych myślach i zachowaniach. Mówiąc konkretnie, język, jakiego używamy wobec siebie i wobec innych, kształtuje nasz sposób postrzegania świata, co wpływa bezpośrednio na to, jak się zachowujemy. Ignorując wpływ swoich przekonań na własne życie, prosisz się o kłopoty! A jeszcze więcej ryzykujesz, gdy ulegasz złudzeniu, że nie masz żadnych przekonań”
Całkowicie się z tym stwierdzeniem zgadzam, to podstawowa wiedza na tem ludzkiego funkcjonowania, której wciąż większość z nas nie posiada, nie przekazuje swoim dzieciom. Poza biologią, nie mamy przedmiotów w szkole, dotyczących tego jak funkcjonuje człowiek. Jeżeli o tę wiedzę nie zadbamy sami, będziemy mieli wyboistą i bolesną drogę do szczęścia, satysfakcji i zadowolenia.
Gary John Bishop pisze także o odpowiedzialności. Odpowiedzialności za swoje życie, budowanie satysfakcji i szczęścia. To coś, z czym ja się bardzo często stykam w pracy z klientami w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym. Bishop na ten temat pisze tak:
„Jak wielokrotnie powtarzam moim klientom, ludzie przez całe życie czekają na odsiecz kawalerii, nie zdając sobie sprawy, że to oni są kawalerią. Twoje życie czeka, aż raczysz się w nim wreszcie pojawić.”
Inny ważny wątek, jaki porusza autor, dotyczy neurologii, a konkretnie tego, że nawet osiągając dorosły wiek, jesteśmy w stanie wiele zmienić w funkcjonowaniu naszego mózgu:
„Naukowcy odkryli, że myśli mogą faktycznie zmienić fizyczną strukturę ludzkiego mózgu. Zjawisko to nosi nazwę neuroplastyczności i rewolucjonizuje sposób postrzegania umysłu człowieka.”
Dla kogo jest ta książka?
Dla mnie ta książka nie wiązała się z pozyskaniem jakiejkolwiek nowej wiedzy. Nie ma w tej książce niczego, czego bym nie wiedziała. Jednak wciąż uważam, że to wartościowa pozycja – pozwoliła mi na odświeżenie pewnych wątków, zapoznanie się z trafnymi metaforami, a przede wszystkim, jest ona świetnie napisana – prostym i przystępnym językiem. To nie jest książka dla specjalistów – nie ma w niej trudnych sformułowań, przywołania teorii które są trudne do zrozumienia czy typowo psychologicznego czy medycznego języka.
Wartością książki jest także to, że autor wielokrotnie wraca do pewnych wątków, a zdania warte zapamiętania, zostały powiększone. To może banał, jednak to sprawia, że kolejny raz to zdanie przeczytamy, być może dzięki temu wyróżnieniu, bardziej skupimy na nim uwagę. To proste zabiegi, jednak dość skuteczne.
Polecam tę książkę moim klientom, bo niesie wiele wartości. Myślę jednak, że gdyby autor częściej powoływał się na konkretne badania czy nazwiska, ta książka zyskałaby jeszcze bardziej. Choć tak jak napisałam ze zdecydowana większością tego o czym pisze autor się zgadzam, bo znam badania jakich wyniki przytacza.