Wciąż popularne jest patrzenie na emocje, jak na oznakę słabości. Pokutuje to brakiem edukacji w tym obszarze, co utrudnia rozwijanie empatii i współczucia. Jednak czy współczucie jest ważne w codziennym życiu?
Empatia i współczucie – niby takie banalne obszary naszego życia, a okazuje się, że są one nie tylko bardzo potrzebne lecz również bardzo zaniedbane. System edukacyjny, nigdzie nie zakłada skupienia się na nich, dbania o ich rozwijanie i kształtowanie.
Wielu rodziców nie ma wiedzy czy umiejętności, by rozwijać te obszary u dzieci. Natomiast wciąż bardzo silny jest kult siły i władzy. Zamiast współczucia, zrozumienia mówi się dziecku „nie bądź ciapa, jak ktoś cię uderzy, to oddaj” albo „okazywanie emocji to słabość” czy też „nie mów o tym co czujesz, ludzie będą wiedzieć o tobie zbyt wiele”.
To nie tylko utrudnia rozwijanie współczucia czy empatii lecz także powoduje, że dzieci nabywają bardzo szkodliwych przekonań, z którymi będą mierzyć się w dorosłym życiu.
Co znajdziesz w tym artykule?
Czytając artykuł znajdziesz odpowiedzi między innymi na pytania:
- czym jest współczucie?
- jakie są jego podstawy neurologiczne?
- czy współczucie jest potrzebne?
- kto zyskuje, kiedy w społeczności ludzie okazują sobie współczucie?
- jak można okazywać współczucie?
- co wspólnego ze współczuciem ma dotyk?
- jak styl wychowawczy rodzica wpływa na rozwój empatii u dziecka, a jaki to ogranicza?
- jak można pielęgnować współczucie?
Mam nadzieje, że lektura tego artykułu okaże się wartościowa, przydatna i wniesie coś nowego. Jeżeli tak, puść ten post w świat, zostaw ślad po sobie w postaci komentarza. Nie bój się dawać informacji zwrotnych. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się swoja opinią:)
Jeżeli interesuję Cię temat empatii czy współczucia, polecam poniższe artykuły: