Wielu z nas wie, że krytyk wewnętrzny istnieje. Jednaczk czy to co o nim wiemy, jest prawdziwe? Czy wiemy jak działać, by krytyk wewnętrzny nie zdominował naszego życia?
Krytyk wewnętrzny czyli co?
Dla wielu z nas, krytyk wewnętrzny to jednoznaczy wróg, a ja chcę przedstawić Wam inną koncepcję. Ania z „Therapy is OK” zaprosiła mnie do rozmowy na ten temat. W podkaście podejmujemy wiele wątków dotyczących nie tylko wenwętrznego krytyka lecz również tego, jak sobie z nim radzić.
Krytyk wewnętrzny, to nic innego jak głos, który mamy w głowie, zaprogramowany w trakcie socjalizacji – dorastania w rodzinie, życia w określonej kulturze i systemie edukacyjnym. Może być bardzo bolesnym głosem, jednak nie musi tak być. Od kogo to zależy? Od nas samych. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Gdy krytyk wewnętrzny dominuje
Wówczas zaczynają się problemy – ta dominacja przysłania nam możliwośc usłyszenia wszystkiego innego, co nie jest związane z krytyką. Gdy krytyk wewnętrzny dominuje, może siać spustoszenie w naszym świecie wewnętrznym. Może znacząco wpływać na nasze myśli, emocje, decyzje i zachowania.
Jednak to co jest bardzo istotne, to poznanie tej strony krytyka wewnętrznego o której zazwyczaj się nie mówi. To ważne, bo to dla nas znacznie bardziej wzmacniające, kiedy wiemy, że krytyk wewnętrzny nie jest nami, a także, że można sie z nim zaprzyjaźnić.
Czego jeszcze dowiesz się podkastu „Therapy is OK”?
Ania, świetnie to opisała, zatem zacytuję jej słowa „W #14 odcinku podcastu Therapy is OK rozmawiam z psycholożką, terapeutką ACT Magdaleną Widłak-Langer, prowadzącą Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psychetee.pl i próbujemy znaleźć odpowiedź na pytania:
- Czym jest wewnętrzny krytyk?
- Jak działa i skąd się bierze?
- Kto go słyszy i dlaczego?
- Jaki jest wewnętrzny krytyk DDA/DDD?
- Co potrafi ‘powiedzieć’ wewnętrzny krytyk?
- Co próbuje z nami zrobić, jaką ma funkcje, przeznaczenie?
- Czy jesteśmy go świadomi czy nie?
- Dlaczego pozwalamy sobie na taki poziom okrucieństwa wobec siebie?
- Jak uciszyć wewnętrznego krytyka? Ćwiczenia by go okiełznać.
- Jak wewnętrzny krytyk przekłada się na osądzanie innych? Czy wobec innych, tak jak wobec siebie także stosujemy surowe standardy oceny?”
Link do podkastu
Tutaj znajdziecie link do strony www Ani: KLIK i tam znajduje się również link do podkastu, na różnych platfromach. Posłuchajcie i bardzo Was proszę, zostawcie Ani opinię. To pozwoli na to, by podkast był wyżej w algortymach Googla, co wpływa na to, że więcej osób może na niego trafić.
Moja wielka prośba do Was
To dla mnie i Ani ważne, bo szerzymy edukację dotyczącą zdrowia psychicznego, której od lat tak bardzo brakuje w Polsce, a jest z roku na rok coraz bardziej potrzebna. Ten podkast pozwala na leszpe zrozumiene tego czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego terapia czy psychoterapia, sa dla nas tak wartościowe.
Każda Wasza opinia, komenatrz, polecenie, podlinkowanie tej rozmowy, jest cegiełką do budowania świadomości społecznej w tym temacie. Z góry wraz z Anią dziekujemy Wam za zaangażowanie się w ten temat🙂🙏
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w pracy z krytykiem wewnętrznym, napisz do mnie. Podczas sesji omówimy wszystkie trudności i wspólnie znajdziemy rozwiązanie:)