„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, to książka szczególna. Dowiemy się z niej o tytułowym, sekretnym życiu drzew i poznamy świat o którego istnieniu większość z nas nie ma pojęcia.
„Sekretne życie drzew” bestseller w Niemczech
Według „Spiegel Online” ta książka na liście bestsellerów w Niemczech, zajęła trzecie miejsce, co ważne w kategorii książki fachowe. Nie jest to zaskakujące, bowiem autor pokazuje świat, jaki wielu z nas jest kompletnie nieznany, choć z pewnością każdy z nas nie jeden raz był w lesie.
Dowiadujemy się jak drzewa komunikują się ze sobą, karmią potomsto, świadomie wpływają na jego prawidłowy rozwój, a to wszystko pozostaje dla człowieka niezauważone. I co ciekawe, pokazuje to, jak życie społeczne roślin w lesie, jest bliskie życiu społecznemu ludzi. Peter Wohlleben przedstawia roślinność w taki sposób, że z łatwością możemy ją uznać za istoty rozumne i czujące.
Jak wielu z nas wiedziało, że dla drzew możliwe jest odliczanie godzin, czy rozróżnianie i porównywanie temperatury? Jak wielu z nas wie, że w garści ziemi leśnej jest więcej organizmów żywych, niż ludzi na kontynencie?
Potrzeby drzew z korzyścią dla ludzi
Autor zwraca uwagę w jak złym kierunku poszliśmy jeśli chodzi o traktowanie natury, a szczególnie „hodowli” lasów. Wszystko co wiąże się z uprawami monokulturowymi, sztucznymi nasadzenimi czy zupełnymi zręabami, prowadzi do zachiwania procesów naturalnych. Wiąże się to nie tylko z działaniem wbrew naturze lecz także wbrew najnowszej wiedzy.
To bardzo ważne, żeby las był prowadzony zgodnie z naturalnymi potrzebamy drzew, bo to najlepsza droga jaką można wybrać. Zarówno dla natury, jak i dla człowieka, który żyje w jej otoczeniu i dzięki niej. Im bardziej „miejski” staje się człowiek, tym bardziej będzie traktować skupiska leśne jako miejsce relaksu, odpoczynku, ucieczki od zgiełku miasta. Zatem las będzie odgrywać coraz silniejszą rolę kulturową, turystyczną czy zdrowotną (zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego). Dokładnie tak, jak jest chociażby w Szwecji – las jest naturalmnym miejce spędzania wolnego czasu.
O tym jak natura wpływa na zdrowie psychiczne człowieka, napisałam kilka artykułów:
- Natura lekarstwem na stres?
- Stres i nerwy – jak sobie z nimi radzić? Shinrin-Youku.
- Jak zredukować ryzyko chorób psychicznych?
- Z potrzeby bycia w naturze w czasie izolacji. Obserwacje psychologa
- Przytulanie drzew lekiem na czas izolacji.
Drugim bardzo ważnym czynnikiem, jest ten związany z ekonomią:
„Drzewo nie jest lasem, samo nie wytworzy lokalnego, zrównoważonego klimatu, jest bez reszty wydane na pastwę wiatru i pogody. Natomiast wiele drzew tworzy wspólnie ekosystem, który łagodzi skutki skrajnych upałów i mrozów, gromadzi dużą ilość wody i produkuje bardziej wilgotne powietrze”.
Peter Wohlleben, „Sekretne życie drzew”
Takie „hodowanie” lasu pozwala na długotrwały, nieustanny zysk, a nie szybki, choć krótkotrwały, który wynika ze zrębów zupełnych. Co ważne ma to znaczenie również dla kolejnych pokoleń, ponieważ nie następuje wyniszczenie naturalnego ekosystemu.
Wartość popularno-naukowa tej pozycji
Tak, ta książka nie jest powieścia fantatsyczną, a pozycją popularno-naukową. Napisana prostym, przystępnym językiem, przypomina filmy dokumentalne, które chętnie sie ogląda. Pozwala na poznanie środowiska naturalnego, z zupełnie innej strony, niża można się tego spodziewać.
Choć można czasami odnieść wrażenie, że czytamy dobrą powieść, kiedy autor pozwala sobie na personifikację świata naturalnego. Pewne momenty książki wydają się być pisane przez naukowca, a inne przez ojca, który chce przedstawia świat natury dziecku. Te zabiegi są celowe, by przybliżyć czytelnikowi świat natury i bardziej go z nim zjednać.
Bardzo cenne jest także to, że autor wyraźnie zanzacza, że wiele jeszcze nie wiemy. Dlatego pomimo naukowego sceptycyzmu, warto sobie pozwolić na „ciekawość dziecka”, przyjmująć pewne założenia i badając je, zamiast od razu „wyrzucać je do kosza”.
Dla kogo jest ta książka?
Dla wszystkich, którzy chcą być świadomi świata w jakim żyją. Dzięki lekturze tej ksiażki nie tylko poszerzymy wiedzę i bardziej zrozumiemy otaczająca nas naturę. Wyraźnie zobaczymy to, jak protekcjonlane jest stanowisko człowieka wobec natury, bez której nie jest on w stanie przeżyć.
Jest to cenna książka również dla wszystkich praucjących w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, przy projektowaniu przestrzeni zielonych czy osób decyzyjnych związanych z zarządzaniem Parkami Narodowymi w Polsce, włączając w to Ministra Środowiska (niezależnie od tego, kto obejmuje to stanowisko).
Im lepiej zrozumiemy otaczający nas świat, tym łatwiej będzie nam w nim żyć, traktując naturę z nalezytą pokorą i szacunkiem.
Źródło
- spiegel.de/kultur/bestseller-buecher-belletristik-sachbuch-auf-spiegel-liste-a-458623.html
- Peter Wohlleben, „Sekretne życie drzew„