Tak często młodzież się bagatelizuje, postrzega jako niedojrzałą, niewystarczająco mądrą by pytać o zdanie czy uczyć się od niej. Mentoring odwrócony? A co to takiego? Tego dowiesz się z tej rozmowy!
Mądrość, dojrzałość, doświadczenie
Często tego właśnie oczekuje sie od młodzieży czy osób we wczesnym okresie dorosłości, np. tych wchodzących na rynek pracy. Podczas gdy są to bardzo abstrakcyjne i w zasadzie nieuprawnione oczekiwania. Według niektórych badaczy ludzki mózg rozwija się do 25-go, a nawet 28-go roku życia. Dlatego podejmujemy różne decyzje do tego czasu, czasami takie, których żałujemy czy wstydzimy się w późniejszym okresie życia, ryzykujemy.
Mylnym jednak założeniem jest, że jeżeli młoda osoba nie jest dojrzała, nie ma doświadczenia życiowego (z lubością przez których nazywanego „bagażem życiowym”), to nie należy liczyć się z jej zdaniem, rozmawiać o jej marzeniach czy abitnych planach. Wiek nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na doświadczenie życiowe – 15-to latek może nie mieć doświadczenia zawodowego, jednak może mieć takie doświadczenia życiowe, relacyjne, które spokojnie można rozdzielić na kilka osób.
Przez dorosłych, którzy tak postrzegają nastoaltków i osoby młode, przemawia brak zrozumienia, być może niski poziom empatii, a z pewnością poczucie wyższości (chociażby sytuacyjnie).
Czego dowiesz się z tego podcastu?
Ada w rozmowie zadała mi wiele pytań, dzięki czemu znajdziesz odpowiedzi na chociażby takie pytania, jak poniżej:
- co nam robią oczekiwania, wizje i uogólnienia?
- czym jest zmiana perspektywy i jak jej dokonać?
- dlaczego zrozumienie i otwartość mają znaczenie?
- czym jest mentoring odwrócony i co może dać?
- jaka komunikacja zbliża ludzi do siebie i czym jest Porozumienia Bez Przemocy (z ang. NVC) – nie jest to jedynie „metoda komunikacji”
- jakie książki warto przeczytać ?
Ada Lena, która zaprosiła mnie do podcastu, tworzy wartościowe miejsce w sieci. Znajdziesz ją na Instagramie jako @starszasiostra_.
Gdzie znajdziesz naszą rozmowę o młodzieży?
Rozmowa znajduje się na trzech różnych platformach:
To było moje pierwsze, chronologicznie, spotkanie z Adą. Bardzo się cieszę, że wspólnie podjęłyśmy ten temat, bo nastolatkiem naprawdę nie jest łatwo być, szczególnie w obecnych czasach. Mam nadzieję, że posłuchasz naszej rozmowy i dasz znać w komentarzu, co bierzesz z niej dla siebie:)
Polecane materiały
W opisie pod tym odcinkiem podcastu znajdziesz spis materiałów, z którymi warto się zapoznać by poszerzyć swoją wiedzę:) Polecam także serię artykułów, które pojawiają się od lat na moim blogu, a także warsztaty, które organizuję dla rodziców i nauczycieli. Prowadzę takie warsztaty także na zamówienie indywidualne – grupy rodziców, nauczycieli, placówek edukacyjnych, fundacji itp. Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do mnie!