Obchodzony jest co roku 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dlaczego obchodzenie tego dnia ma znaczenie i jak można wspierać osoby zakażone HIV/AIDS? Przeczytaj!
Symbol wsparcia dla osób zakażonych HIV/AIDS
Symbolem jest kokardka, podobnie jak w przypadku nowotworu piersi. Jednak w odniesieniu do osób zakażonych HIV/AIDS ma ona kolor czerwony, tak jak widać to na zdjęciu do tego posta. Przypinanie jej do ubrania to jeden z silniejszych znaków wspierania osób zakażonych. To sygnał, że solidaryzujemy się z tymi osobami, uważając, że maja one prawo do normalnego żucia, co wiąże się z możliwością pracy czy edukacji, tworzenia rodziny oraz współtworzenia społeczności.
Popularyzowanie Czerwonej Kokardki ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na jej znaczenie oraz symbolikę, a także jest dobrym początkiem do edukowania mikro-społeczności w jakiej żyje każdy z nas – rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy.
Dlaczego kampania związana ze Światowym Dniem Walki z AIDS ma znaczenie?
Jest to ważne, ponieważ zakażenia HIV/AIDs to obecnie największy problem jeśli chodzi o globalne zdrowie publiczne.
- szacuje się, że do chwili obecnej 36,3 mln osób zmarło z powodu zakażenia HIV/AIDS
- około 38 mln osób na świecie jest obecnie zakażonych HIV
- niemalże 6 tys. osób dziennie, zakaża się HIV
- szacunkowo 4,5 tys. osób dziennie umiera z powodu przyczyn związanych z HIV/AIDS
Dlatego kampania związana ze Światowym Dniem Walki z AIDS ma znaczenie. Jest to również jedna z ośmiu najważniejszych kampanii, na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez WHO.
Zakażenia HIV/AIDS a dane statystyczne dotyczące Polski
Niestety dane te są niepokojące. Z biegiem czasu notuje si wzrost zakażeń HIV/AIDs, a około 30-35 tys. osób żyje obecnie z wirusem HIV. Duża część z tych osób, nawet o tym nie wie, co oznacza że osoby te mogą nieświadomie zakażać innych.
Jest to niepokojące także dlatego, że od lat 80-ych w Polsce dostęp do profilaktyki, diagnostyki czy leczenia znacząco się poprawił, a pomimo tego Polska na tle Europy wypada słabo, jeśli chodzi o ilość zakażeń HIV/AIDS.
Oznacza to, że edukacja wciąż jest bardzo ważna. Z tegoroczną kampanią na temat HIV/AIDS zapoznasz się na stronie Krajowego Centrum do spraw AIDS.