„Queering” to serial dostępy na platformie YouTube. Opowiada o społeczności LGBT+ jednak w zupełnie inny sposób niż można się tego spodziewać. Co go różni od innych filmów o społeczności LGBT+ i jej trudościach? Przeczytaj!
Querring – kontekst
Serial rzeczywiście dotyczy życia osób LGBT+. Jednak nie jest to typowe obraz tego z czym zmagają sie młode osoby. A przynajmniej nie taki, jak mozna by się spodziewać. Główna bnohaterka serialu Harper (Sophia Grasso), która jest lesbijką dowiaduję się, że je mama, Val (Susan Gallagher…jest osobą LGBT+. Tak jak ona. Z ta różnicą, że Val jest biseksaulna.
Wiele osób może się spodziewać tego, jak Harper przyjmuje tę informację. Jako młodsza osoba dokonała coimg outu przed rodzicami, jednak nie spodziewała się, że w pewnym momencie, to któryś z rodziców wyputuje się przed nią.
Na temat coming outu napisałam artykuł „Coming out. Czy ma znaczenie i dla kogo?”.
Pracuję z osobami, które chcą dokonać coming outu.
Jednak to jeszcze nie koniec nowości. Krótko po coming oucie matki wobec córki, okazuje się, że ponieważ dokonała ona coming outu wcześniej, w sieci, stała się bardzo popularna. Jej film z coming outem, okazuje się viralem (bardzo chętnie i szybko udostępnianym filmem w sieci).
Doświadczenia reżyserki „QUeering” – Leticii De Bortoli
Kobieta która wyreżyserowała ten serial LEticia De Bortoli (która znajdziesz na Instagramie tutaj: @bortolileticia; natomiast profil serialu na Instagramie tutaj: @queering_web_series) sama jest osobą LGBT+. Jednak jej historia coming outu, wobec jej mamy nie była pozytywnym wydarzenim w jej życiu. Poprzez ten serial chciała pokazać, że coming out, nie musi zawsze tak wyglądać. W wypowiedzi dla Austin Chronicle (wydanie elektorniczne) powiedziała:
„[negatywny odbiór coming outu] buduje mur w związku, który jest naprawdę trudny do zerwania, a moim sposobem na cierpliwość lub zrozumienie tej nowej dynamiki było napisanie tej serii. […] Włóżmy całą tę energię w coś pozytywnego”
Leticię De Bortoli dla Austin Chronicle, „Queering Puts a New Spin on the Coming Out Story”
Zaprezentowanie coming outu Val wobec Harper (matki wobec córki) dla De Bortoli spełnia funkcje odwrócenia ról, by lepiej zrozumieć jej mamy i inne osoby będące w podobnej sytuacji. Jest to obrazek, jaki widzimy rzadko. Podobnie jak rzadko znamy osoby LGBT+, które odkrywają siebie w tak późnym okresie życia. Większość osób wie o swojej orientacji w okresie dzieciństwa lub nastoletniości, zdecydowana większość osób wie to o sobie do 25-go roku życia.
Coming out może być trudny – dla każdego
Mam wrażenie, że to odwrócenie ról, to bardzo interesujący zabieg. Nie spotykamy się z obrazem osoby w średnim wieku, która dokonuje coming outu, a przede wszystkim, która w takim wieku odkrywa siebie.
De Bortoli wnioskuje z tego doświadczenia, ze dla osób starszych coming out może być szalenie trudnym doświadczeniem.
„Nie widzisz [ujawniających się] historii zwłaszcza kobiet, które są biseksualne, po sześćdziesiątce. To musi być tak cholernie trudne. Oprócz fabuły międzypokoleniowej De Bortoli chciał również, aby Val była bi, ponieważ bifobia, zarówno w społeczności LGBTQ, jak i poza nią, pozostaje problemem, który jest rzadko rozwiązywany. Jak wyjaśnia Bortoli, postacie bi są rzadko przedstawiane na ekranie, a jeśli tak, to zazwyczaj przez obiektyw negatywny. Ludzie po prostu je usuwają.
Leticię De Bortoli dla Austin Chronicle, „Queering Puts a New Spin on the Coming Out Story”
Nie chodzi o to, ze jest to doświadczenie trudniejsze niż dla np nastolatka, nie ma sensu tak wartościować trudności tego wydarzenia. Jednak z powodu bardzo małej ilości osób, które dowiadują się o swojej orientacji po 20-ym roku życia, może to być bardzo trudne. Również dlatego, ze wzmaga to poczucie bycia „innym_ą”. Zazwyczaj osoby te są już w związkach i to też wywołuje obawy „co teraz” i jak o tym powiedzieć osobie, z która spędziło się kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat życia.
Reakcja publiczności na serial
Serial został wyemitowany podczas Episodic Pilot Competition – SXSW, został poztywnie przyjety przez publicznośc. Jednak później, podczas jego wyemitowania na platformie YouTube, można przeczytać pod jego odcinnkami wiele pozytywnych komentarzy. Serial trafia do bardzo różnorodnych osób, nie tylko dlatego, ze podejmuje temat coming outu inaczej niż zazwyczaj. Również dlatego, że jest bardzo dobrze zagrany i zrealizowany. Pojawiają się w nim inetresujące postaci – przykładowo Devon (profil na Instagramie tutaj: @ohyeadiana), a emocje bohaterów sa wyraźnie odwierciedlone.
Pozytywną reakcję publiczności De Bortoli skomentowała:
„To najlepsze uczucie, jakie możesz mieć jako filmowiec, że pomagasz ludziom [czuć się] bardziej zaangażowanymi, pomagając im dostrzec, że są również częścią historii”.
Leticię De Bortoli dla Austin Chronicle, „Queering Puts a New Spin on the Coming Out Story”
Czy warto zobaczyć ten film?
Zdecydowanie tak, nie tylko dlatego, ze podejmuje tematykę queer. Przede wszystkim dlatego, ze podejmuje ją właśnie w taki, a nie inny sposób. Dla fanów tego serialu dobra wiaodmośc jest taka, że napisany jest scenariusz na kolejny sezon tego serialu.
Zwiastun serialu do zobaczenia tutaj:
O tym, że bifobia istnieje i z jakimi stereotypami mierzą się osoby biseksualne, a także czym jest biseksualnośc a czym nie jest, napisałam w artykule dla Lula Pink: „Biseksualność – artykuł dla Lula Pink”.
Do rozmowy o różnorodności (nie tylko w zakresie budowania relacji, a bardzo ogólnie), zaprosiła mnie Ada. Podcast dotyczy odmienności w zakresie ogólnym, jednak to o czym rozmawiałyśmy, odnosi się również do odmienności w relacjach jakie tworzymy (poza hetero-mono-normą).
Jeżeli jesteś osobą LGBT+ lub kimś bliskim takiej osobie i potrzebuesz wsparcia, umów sesje on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotania i znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie!
* zdjęcie pobrane z profilu „Q U E E R I N G | Web Series” (Twitter)