Wiele osób nie do końca widzi różnice między seksuologią a seks coachingiem. W przypadku braku edukacji seksualnej, a także ustawy o zawodzie w Polsce, nie jest to zaskakujące. Czym zatem jest seks coaching i dla kogo może być wartościowy?
Seks coaching – czym jest?
Moja mentorka, nauczycielka oraz Matka Sex Coachingu dr Patti Britton bardzo częstó mówi, że seks coaching, różni się od seksuologi tym, że seksuologia odpowiada na pytanie „co?”, a seks coaching odpowiada na pytanie „jak?”.
Zatem seks coaching jest swoistym połączeniem wiedzy teoretycznej (obszaru seksuologi, która mówi mówi o tym co ludzie robią w kontekście seksualności, jak o niej myślą i jak ją czują) oraz praktycznym podejściem coachingowym (co pozwala na działanie w obszarze seksualności ze skupieniem się na „jak”, a nie „co”).
„Sexology is the study of what people do sexualy and how they think and feel about it”
dr Rev Ted McIlvenna, Advanced Study of Human Sexuality (IASHS), San Francisco (USA)
Można zatem powiedzieć, że seksuologia mówi nam „jak” ludzie interpretują, czują, myślą o seksualności, a coaching odpowiada na pytanie „jak” działać w tym obszarze, by osiągać stawiane sobie cele.
Seks coaching zbudowany jest na:
- modelu coachingowego współdziałania
- stawianiu potrzeb osoby klienckiej w cetrum
- skupieniu w pracy coachingowej na teraźniejszości i efektach w przyszłości
- założeniu aktywnego, empatycznego słuchania
- zorientowaniu na osiąganie celu/celów przez osobę kliencką
W seks coachingu konieczne jest spełnianie poniższych założeń:
- holistyczne podejście
- skoncentrowanie na osobie klienckiej
- działanie w ramach pozytywnej seksualności
- skupienie na celu
- współpraca
- brak hierahii
- brak medykalizacji
- brak patologizacji
- wzmacnianie osoby klienckiej
Przeszłość nie ma aż tak dużego znacznie w seks coachingu. Znacznie większe znaczenie ma to, z czym osoba kliencka przychodzi, jak się czuje, co sygnalizuje i co w związku z tym może zrobić dzisiaj, z tym co ma. Jest to bardzo bliskie temu, jak pracuje się w Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) – terapii z III fali terapii CBT, którą wykorzystuję w gabinetowej pracy.
Ważne jest zatem znanie celu osoby klienckiej i wspieranie jej w osiąganiu tego celu.
Czym seks coaching nie jest?
Tak jak napisałam we wstępie, wiele osób nie rozróżnia terapii seksuaologicznej od seks coachingu. Dlatego mam nadzieję, że ten artykuł będzie przydatny i wyklaruje różnice.
Seks coaching nie jest terapią
Seks coaching zakłada skupienie sie na celu i wspieranie osoby klienckiej w jego osiągnięciu. Nie ma tutaj przestrzeni na pracę z traumą, wysokim poziomem lęku czy napadami paniki. Wysokie cierpienie psychiczne często bywa sygnałem do wskania terapii, a nie opierania się na seks coachingu w pracy z osobą kliencką. Kolejną różnicą jest czas – zazwyczaj seks coaching trwa krócej niż terapia.
Jednak między terapią a seks coachingiem można znaleźć podobieństwa. Przykładowo Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) o której już wspominałam, również koncentruje się na teraźniejszości.
Seks coaching może w pewnych sytuacjach dawać podobne efekty jak terapia, jednak to ważne by rozumieć, że nią nie jest.
Seks coaching nie jest pracą seksualną i nie jest pracą z ciałem w sensie dosłownym
Osoby zajmujące się seks coachingiem nie świadczą usług seksualnych ani erotycznych. Głównym narzędziem pracy w seks coachingu jest rozmowa, często z wykorzystaniem modeli przedstawiających np. poszczególne części ciała.
Zdarza się również, że w seks coachingu jedną z usług jest wybranie się z osobą kliencką do sex shopu w celu doradzenia jej odpowiednich środków antykoncepcyjnych, lubrykantów, zabawek erotycznych, strojów itp.
Praca seksualna nie jest niczym złym, jednak należy widzieć różnicę między jej wykonywaniem, a seks coachingiem bo nie jest to tożsame.
Seks coaching nie obejmuje również pracy z ciałem w sensie dosłownym, choć jest to rodzaj pracy, który może być szalenie wartościowy. Nie jest on jednak związany z seksem, masturbacją, dotykaniem narządów płciowych.
Tak jak w każdej sytuacji, tak również w przypadku poszukiwania osoby specjalizującej się w zakresie pracy z ciałem (z angielskiego bodyworker), należy wybierać rozważnie. Sex Coach University poleca wybierać osoby, które są reprezentowane przez instytucje kierujące się określonymi wartościami, etyką i zasadami. Instytuje rekomendowane przez Sex Coach University, w których warto szukać takich osób, to:
- Somatic Sex Educators Association (SSEA)
- International Professional Surrogates Association (IPSA)
- Association of Somatic and Integrative Sexologists (ASIS)
Niestety dla osób mieszkających w Polsce, tego typu usługi mogą być szalenie ograniczone jeśli chodzi o ich dostępność.
Czego w seks coachingu nie znajdziesz?
Seks coaching to założenie pracy, które mocno odchodzi od medycznego podejścia (co znowu jest bardzo bliskie temu, jak prowadzi się Terapię Akceptacji i Zaangażowania – ACT). Dlatego nie dochodzi do patologizacji, szukania „dysfunkcji” u osoby klienckiej czy oceniania jej działań/pragnień jako perwersyjne.
Nie jest to również forma pracy, w której osoba kliencka przychodzi z pytaniami i otrzymuje gotowe rozwiązania co i jak ma robić (np. jak najlepiej zadowolić swoją partnerkę oralnie).
Seks coaching nie służy również rozrywce erotycznej – to praca taka jak coaching, tylko że skupiona w obszarze seksualności.
Dla kogo seks coaching może być pomocny?
Seks coaching jest dziedziną obejmująca bardzo szerokie spektrum działania. Dotyczy zarówno podejścia do ciała, myśli, przekonań, emocji i duchowości w obszarze seksualności.
To podejście pozwalające na skupieniu sie na trudnościach, których doswiadcza w obszarze seksualności osoba kliencka. Czasami wiąże się to z przykrymi doświadczeniami, brakiem wiedzy czy niedostateczną znajomością własnego ciała. Jednak powodów może być znacznie więcej.
Przykładowymi tematami z którymi można pracować z ekspertką od seks coachingu są:
- myśli związane z ciałem (jego wyglądem, zapachem, zachowaniem)
- brak orgazmu
- trudności ze wzbudzeniem i/lub zachowaniem erekcji
- wczesny wytrysk lub opóźniony wytrysk
- ból odczuwany w trakcie seksu
- niski poziom libido i/lub różny poziom libido w parze
- związki w których nie ma seksu (a według osób klienckich jest to ważne, by był)
- chęć głębszego poznania swojej seksualności i/lub preferencji
- obawy związane z tożsamością płciową, orientacją psychoseksualną czy romantyczną
- trudności komunikacyjne w relacji
- trudności w komunikowaniu potrzeb
Jednak tych tematów jest znacznie więcej. Możesz zatem mieć wrażenie, że to podobny obszar pracy jak w przypadku pracy np. z seksuolożką. Znaczenie ma jednak podejście – seks coaching pozwala na szukanie rozwiązań, w seksuologii nie zawsze tak jest, często spotyka się również bazowanie na farmakoterapii.