Bliskość może dotyczyć wielu relacji: romantycznej, przyjacielskiej czy relacji z dzieckiem. Momenty mikro-bliskości można zatem stosować w różnych relacjach. Nie trzeba mieć wiele czasu i angażować wielu zasobów. Dowiedz się więcej!
Bliskość w XXI wieku
W tak szybkim tempie życia, jakie obecnie toczymy, łatwo przeoczyć siłę i znaczenie drobnych gestów związanych z bliskością. Wbrew pozorom nie dotyczy to jedynie seksu, romantyczności. Dotyczy to wielu różnych relacji, bo bliskość nie jest związana jedynie z seksem czy seksualnością – to znacznie szersza jakość.
Wspomniane momenty mikro-bliskości mogą wydawać się niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jednak mają ogromny potencjał wzmacniania więzi, rozwijania wzajemnego zaufania i poczucia troski, wzmacniania poczucia bycia ważną osobą oraz tworzenia pięknych wspomnień. Jak zatem je stosować? Co to dokładnie oznacza?
Bliskość w wydaniu mikro
Moja osobistą definicją momentów mikro-bliskości, są subtelne gesty, działania, słowa wymieniane między osobami partnerskimi, przyjacielskimi, w relacji z rodzicem czy dzieckiem. Ich celem jest wyrażanie troski, zainteresowania, miłości, chęci bycia blisko, ważności tej osoby, wdzięczności.
Te momenty mogą być ulotne, jak ukradkowe spojrzenie, szybki całus, ciepły dotyk czy serdeczny komplement. Czytając to możesz mieć poczucie, że to coś tak małego, zatem tak mało istotnego. Zauważ jednak, że całe życie, cała nasza codzienność składa się z wielu małych, a nawet mikro momentów.
Dbanie o momenty mikro-bliskości powoduje, że ich kumulacja znacząco wzmacnia relację, budując silne fundamenty.
Obecność jako element bliskości
Dbanie o bliskość wymaga naszej obecności. Tej mentalnej, związanej z uważnością, sławetnym „tu i teraz”. To oznacza zauważenie drugiej osoby, pomyślenie o niej, zauważenie swojej chęci do obdarowania ją momentem mikro-bliskości. Bez tej obecności nie ma bliskości.
Obecność ma też inny wymiar – chodzi o obecność w ramach doświadczania czegoś razem. Niezależenie od tego czy jest to wyjście raz na pół roku na koncert czy picie codziennie porannej kawy. We wszystkich tych doświadczeniach możemy być obecni, możemy naprawdę współtworzyć atmosferę, dzielić się przeżywaniem i doświadczać przeżywania drugiej osoby. Te pozornie zwyczajne chwile, gdy podchodzimy do nich z uważnością i intencją, mają potencjał pogłębienia więzi emocjonalnej.
Akty dobroci
Być może masz wrażenie, że dziwnie to brzmi. Mało kto mówi przecież o aktach dobroci. Jednak tak wielu z nas często je wykonuje. Siłą aktów dobroci jest to, że mogą mieć głęboki wpływ na relację, niezależnie od typu relacji. Może to być przygotowanie ulubionego przysmaku dziecku, zostawienie seksownej notatki osobie partnerskiej czy zaskoczenie osoby przyjacielskiej drobnym upominkiem, niekoniecznie z powodu jakiejś okazji.
Tak drobne działania pokazują troskę, podkreślając, że naszą obecność i gotowość do wspólnego bycia.
Emocjonalna wrażliwość
Autentyczność i wrażliwość są ważnymi składnikami każdej relacji, jednak również naszych działań „dookoła” relacji, jak momenty mikro-bliskości. Dzielenie się swoimi obawami, marzeniami i aspiracjami, buduje zaufanie i sprzyja emocjonalnej bliskości. Aktywne i empatyczne słuchanie, bez osądzania, pozwala tworzyć chwile, które wzmacniają relację.
Możesz myśleć, że autentyczność i wrażliwość to coś, czego nie widać. I to prawda – jako konstrukt jest to niematerialne, jednak jako określone zachowania staje się to bardzo widoczne.
Czerpanie radości ze wspólnych wspomnień
Momenty mikro-bliskości nie dotyczą tylko teraźniejszości; pomagają również tworzyć kolekcję cennych wspomnień. Pamiętaj, że jutro, budujesz dzisiaj. Wszystko to co wkładasz w daną relację dzisiaj, da jakiś efekt jutro.
Zobacz jak silnie to działa odnośnie wspomnień. Przypomnij sobie te momenty, kiedy było Ci trudno i ktoś był przy Tobie. Kiedy ktoś Ci pomógł w miejscu publicznym widząc, że potrzebujesz tej pomocy. Może też te momenty, kiedy ktoś jest wobec Ciebie empatyczny, rozumiejący – nawet jeśli jest to obca osoba. Jakie to uczucie?
A teraz zobacz, jak wielką ma to moc, gdy tego wszystkiego możesz doświadczyć ze strony osoby bliskiej. Wracanie do wspomnień o szczególnej randce, odwiedzaniu ulubionego miejsca czy odtwarzanie zabawnej chwili – to wspólne wspomnienia wzmacniające więź. To właśnie one powodują, że relacja ma większe szanse na przetrwanie, nawet gdy pojawiają się trudne momenty czy kryzysy.