Zarówno psychoterapeuta pracujący w obszarze seksualności, terapeuta seksualny, seksuolog jak i ekspertka seks coachingu, dbają o zdrowie seksualne osoby klienckiej. Jak może wyglądać zintegrowanie seksuologii stosowanej z seks coachingiem?
Seks coaching, a terapia seksualna – czy to to samo?
Rolą osoby zajmująca się sex coachingiem jest pomoc i wsparcie osób, które pragną zmienić swoje doświadczenia seksualne. Seks coaching może się nieco pokrywać z formą terapii seksualnej. Dlatego niezwykle istotne jest zachowanie i rozumienie granicy między tymi profesjami oraz komunikowanie zakresu praktyki.
To na początek kilka definicji, bo. nie wszystko może być tutaj jasne.
Seksuologia stosowana to dziedzina naukowa, która zajmuje się zastosowaniem wiedzy i teorii seksuologii w praktyce. Celem seksuologii stosowanej jest zrozumienie i rozwiązanie różnorodnych wyzwań związanych z seksualnością człowieka oraz doskonalenie kondycji seksualnej jednostek i społeczeństw. Seksuologia stosowana angażuje się zarówno w indywidualną pracę terapeutyczną, jak i w działania edukacyjne, badawcze i interwencyjne.
Seks coaching to forma profesjonalnego wsparcia skoncentrowana na zmianie doświadczeń seksualnych i zwiększeniu satysfakcji z życia intymnego. Seks coach pracuje z osobami klienckimi, pomagając im osiągnąć ich cele i rozwijać zdrową seksualność.
Z tego artykułu dowiesz się jak można integrować seksuologię stosowaną z seks coachingiem, oferując wsparcie oraz pomoc.
Więcej na temat seks coachingu dowiesz się z artykułu:
Edukacja i rozwijanie umiejętności w seks coachinngu
Jednym ze sposobów na integrację seksuologii stosowanej w praktyce seks coachingu jest koncentracja na edukacji i rozwijaniu umiejętności. Oznacza to dostarczanie osobom klienckim wartościowych informacji, narzędzi i technik, które pomogą zmieniać ich doświadczenia seksualne.
Znaczenie ma udzielanie wskazówek w zakresie komunikacji, zgody, odkrywania pragnień i zmiany relacji intymnej (ze sobą i z drugą osobą). Skoncentrowanie się na edukacji odróżnia osobę zajmującą się seks coachingiem od terapeutycznego aspektu diagnozowania i „leczenia” trudności seksualnych. Jednocześnie umożliwiając osobom klienckim przejęcie kontroli nad własnym dobrostanem seksualnym.
Seks coaching a wzmacnianie i ustalanie celów
Kluczowym elementem seksuologii stosowanej jest wsparcie osób klienckich w ich osobistym wzmacnianiu i ustalaniu celów. Dawanie wsparcia w ramach identyfikowania celów seksualnych, budowania pewności siebie oraz poczucia własnej wartości jest kluczowe w procesie seks coachingu.
Ważną odgrywa zachęcanie do samodzielnego eksplorowania i odkrywania siebie, aby umożliwić osobom klienckim definiowanie i pozytywne przyjęcie unikalnych doświadczeń seksualnych. Takie podejście pozwala na przejęcie odpowiedzialności za własne pragnienia, zamiast szukać diagnozy lub leczenia konkretnych problemów. Bez odpowiedzilaności, nie ma szczęścia i wolności, odgrywa ona kluczową rolą w podejmowaniu życiowych (w tym seksualnych) zmian.
Współpraca i skierowanie do innej specjalistki
Współpraca z innymi specjalistkami w dziedzinie zdrowia psychicznego i medycyny, to ważny aspekt utrzymywania granic oraz szerszego wsparcia osób klienckich. Nie ma bowiem osoby, która zna się na wszystkim. Dlatego polecanie wizyty u rehabilitantki proginekologicznej czy ginekolożki może być kluczowe w seks coachingu.
Kiedy specjalistka seks ochaingu wspomina o skorzystaniu konsultacji z innymi specjalistkami, najczęściej wynika to z holistycznego podjęcia. Zarówno do osoby klienckiej, jak i trudności z jaką zjawia się w gabinecie. To dość rzadkie w Polsce, choć mocno uległo to zmienia w ostatnich dziesięciu latach (na plus oczywiście). Priorytetyzacja ogólnego dobrego stanu osoby klienckiej – to jest to, na w zawodach pomocowych trzeba zwracać uwagę.
Etyka i granice w seks coachingu
Przejrzystość i klarowna komunikacja dotycząca zakresu praktyki seks coachingu, są niezwykle ważne podczas integracji seksuologii stosowanej w pracy z osobami klienckimi. Kontrakt, który zawiera informacje o granicach to postawa takiego kontaktu. Przykładowo seks coaching nie obejmuje pracy z ciałem, w rozumieniu aktów seksualnych.
Rola osoby wspierającej w seks coachingu opiera się na edukacji, wzmacnianiu i wsparciu. Zatem celem wsparcia nie jest terapia seksuologiczna czy interwencja kliniczna, a pomoc w zmianie dobrostanu seksualnego i eksploracji pragnień w granicach własnych celów osób klienckich.
Czy warto integrować seks coaching z seksuologią stosowaną?
Integracja seksuologii stosowanej z seks coachingiem umożliwia dostarczenie cennego wsparcia i pomocy osobom, które pragną poprawić swoje doświadczenia seksualne.
Skupienie się na edukacji, wzmocnieniu i ustalaniu celów pozwala osobom klienckim przejąć kontrolę nad doświadczeniami seksualnymi. Natomiast współpraca i kierowanie do innych osób eksperckich, świadczy o zaangażowaniu seks coacha w ogólny dobrostan osób klienckich.
Zachowanie klarownych etycznych granic i komunikacja dotycząca zakresu praktyki seks coachingu, wzmacnia rozróżnienie między seks coachem, a terapeutką seksualną. Dlatego jeżeli w kontakcie, nie otrzymuje się przejrzystej informacji o podejściu i formie pracy, warto o to dopytać.
Klarowność, rzetelność oraz jasność tej relacji, jest niezbędne dla udanych i satysfakcjonujących relacji, przyczyniających się do oczekiwanych efektów osób klienckich.