27 stycznia to ważna data dla Polski. W tym roku tego dnia obchodziliśmy trzecią rocznicę pogardy i wykluczenia osób AFAB*. Dlaczego? Dowiedz się!
Prawo antyaborcyjne – od czego się zaczęło?
W dniu 27 stycznia 2021 roku zapadł kontrowersyjny wyrok pseudo Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył prawa do aborcji w Polsce. Choć w zasadzie należałoby to nazwać wyrokiem, który tworzy prawo antyaborcyjne.
Ta decyzja wywołała fale protestów i brak zgody na traktowanie osób AFAB w sposób przedmiotowy i wykluczający. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło:
- nastąpiła edukacja na niespotykaną dotąd skalę, zorganizowana w pełni oddolnie przez m.in.: @joanna.act, @aborcyjnydream, @dziewuchy_dziewuchom, @federapl, @kamilaferenc.adwokatka @strajk_kobiet
- ludzie edukowali siebie, swoich bliskich, osoby klienckie i pacjenckie oraz wszystkich, którzy byli odbiorcami/odbiorczyniami tworzonych treści (blog, media społecznościowe, podcast itp).
- zrozum_śmy, że aborcja to nie „temat światopoglądowy”. Przestało być możliwe oddzielenie praw kobiet od narzuconych przez Kościół norm
- wzię_śmy udział w protestach
- zaczę_śmy głośno mówić o tych, które umarły na skutek ciąży w Polsce
- uświadom_śmy sobie, że nie możemy czekać „aż coś się samo zmieni”. Przykładem jest Pani Joanna z Krakowa (@joanna.act), która pokazała, że sytuacja jest tak beznadziejna, że konieczne jest aktywne działać teraz
- usłysze_śmy wyrok w sprawie Justyny Wydrzyńskiej (@juswydrz) „winna udzielenia pomocy”
- w 2023 roku aborcja zyskała w Polsce większe poparcie niż kiedykolwiek wcześniej
Efekt antyaborcyjnego działania w Polsce
Na skutek tego krzywdzącego wyroku:
- osoby AFAB boją się zajścia w ciążę
- doświadczamy niżu demograficznego
- osoby AFAB pochodzące z Polski, chętnie rodzą dzieci, jeśli mieszkają poza Polską np. w UK
- kiedy osoby AFAB są w ciąży i dzieje się coś niepokojącego, obawiają się szukać wsparcia medycznego
- osoby AFAB doświadczają lęku związanego z tym, że kiedy trafią do szpitala, zostaną potraktowane przedmiotowo i ich zdrowie może ulec pogorszeniu lub mogą stracić życie, jak Izabela z Pszczyny czy Dorota z Nowego Targu (to jedynie dwa przykłady)
- zaufanie do lekarzy drastycznie spadło (podobnie z Policją, jednak to zadziało się już kilka lat wcześniej)
Antyaborcyjne prawo a rzeczywistość
Obecnie, w 2024 roku, obchodzimy trzecią rocznicę wprowadzenia jednej z najbardziej restrykcyjnych, w zasadzie antyaborcyjnych, ustaw w Europie i na świecie. Patrząc na aktualne propozycje zmiany tej ustawy, mamy szansę, by w końcu wrócić do sytuacji, w której osoby AFAB będą traktowane z pełnym poszanowaniem ich praw i podmiotowości.
Konieczne jest zaznaczenie, że powrót do ustawy z 1993 roku nie jest możliwy. Nie byłoby to związane ani ze zmianą, ani alternatywą – to nie jest do zaakceptowania.
Potrzebujemy również uwolnić ten temat od wpływów Kościoła. Nawet jeśli jest on ważny w naszym życiu osobistym, nie powinien mieć wpływu na ustawodawstwo.
Referendum w sprawie aborcji – dlaczego to zły pomysł?
Propozycja referendalna w sprawach aborcyjnych, jak np. przedstawiona przez Marszałka sejmu Szymona Hołownię, nie jest dobrym pomysłem. Prawa człowieka nie powinny być przedmiotem dyskusji, powinny być przestrzegane i obejmować wszystkie osoby, bez wykluczania jakichkolwiek grup społecznych.
Ostatnie przypadki jakie dobrze znamy z mediów, takie jak sytuacja Pani Joanny z Krakowa (@joanna.act), Oli z Warszawy czy Doroty z Nowego Targu, wskazują na to, że aktualne prawo nie chroni osób AFAB. Państwo Polskie ma obowiązek zapewniać ochronę praw wszystkim obywatelom i obywatelkom, bez wykluczania żadnej grupy społecznej.
Potrzebujesz wsparcia w aborcji?
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w aborcji, odezwij się do Aborcyjnego DreamTeamu :
- mailowo: aborcja@adt.pl
- telefonicznie, dzwoniąc na infolinię Aborcji Bez Granic +48 22 29 22 597 (czynna przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00)
- If you need help in English: abortion@adt.pl
- Якщо потрібна допомога українською чи російською abort@adt.pl
Możesz się także odezwać do organizacji Dziewuchy Dziewuchom.
Potrzebujesz zamówić tabletki aborcyjne/poronne? Napisz do międzynarodowej organizacji WOMEN ON WEB.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawie aborcji lub naruszenia praw, jako osoba AFAB, skontaktuj się z organizacją FEDERA.
*Osoba AFAB to skrót od angielskiego terminu „Assigned Female at Birth” – osoba, której przypisano płeć żeńska po urodzeniu, na podstawie wizualnych cech płciowych.