Uznanie pracy aborcjonistek jest silnie związane z Abortion Provider Appreciation Day. Dlaczego? Jaka jest historia tego dnia? Dlaczego to istotne, by ten dzień świętować?
Marcowa rocznica
10 marca każdego roku obchodzony jest szczególny dzień. Ma on na celu docenienie i uznanie pracy osób zaangażowanych w zapewnienie dostępu do bezpiecznej aborcji. Ta data, znana jako Dzień Uznania Dla Osób Świadczących Usługi Aborcyjnych i wspierających w nich. To istotny moment refleksji i wdzięczności.
To także czas zwrócenia uwagi na wyzwania, z jakimi borykają się osoby świadczące te usługi oraz osoby z nich korzystające.
Dziś w Polsce należy podjąć liczne działania obejmujące poziomy prawny, zdrowotny i społeczny, aby każda osoba miała dostęp do kompleksowej opieki aborcyjnej. Sprzyjające środowisko jest podstawą wysokiej jakości kompleksowej opieki aborcyjnej. Trzy filary sprzyjającego środowiska opieki aborcyjnej to:
REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZDROWIA SEKSUALNEGO I REPRODUKCYJNEGO W ZAKRESIE ABORCJI
1. poszanowanie praw człowieka, w tym wspierające ramy prawne i polityczne, 2. dostępność i przystępność informacji o aborcji,
3. wspierający, powszechnie dostępny, odpowiednio dofinansowany i sprawnie funkcjonujący system opieki zdrowotnej. [1]
Dzień Uznania Pracy Aborcjonistek – historia:
Historia Dnia Uznania Dla Dostawców Aborcji ma swój początek w jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii amerykańskiej medycyny reprodukcyjnej. 10 marca 1993 roku, w Pensacoli na Florydzie, dokonano brutalnego ataku na dr Davida Gunna, lekarza wykonującego zabiegi aborcyjne. Został on zastrzelony przez Michaela F. Griffina, człowieka zmotywowanego ideologią antyaborcyjną.
Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła społecznością medyczną i odsłoniła głębokie podziały w amerykańskim społeczeństwie odnośnie praw reprodukcyjnych i aborcji.
Śmierć dr Gunna poruszyła społeczność medyczną i aktywistów na rzecz praw reprodukcyjnych, prowadząc do ustanowienia tego dnia, jako okazji do oddania hołdu nie tylko jemu, ale także wszystkim osobom zaangażowanym w zapewnianie dostępu do aborcji.
W odpowiedzi na tę tragedię, oraz jako środek przeciwdziałający rosnącemu klimatowi strachu i przemocy skierowanemu przeciwko osobom wspierającym w aborcyjach, społeczność medyczna i aktywiści na rzecz praw reprodukcyjnych postanowili ustanowić dzień, który miałby stanowić formę uznania i wsparcia dla osób pracujących w tej branży.
W ten sposób, trzy lata po śmierci dr Gunna, 10 marca został oficjalnie ogłoszony Abortion Provider Appreciation Day. Stał się on symbolem odwagi, poświęcenia i niezłomności w obronie praw reprodukcyjnych. Dzień ten nie upamiętnia śmierć dr Gunna oraz wszystkich, którzy, ryzykują swoim życie aby zapewnić bezpieczny dostęp do aborcji.
Znaczenie tego dnia
Obchody tego dnia mają na celu nie tylko upamiętnienie ofiar przemocy i podkreślenie odwagi, poświęcenia i profesjonalizmu osób świadczących usługi aborcyjne. To okazja do publicznego wyrażenia wdzięczności i wsparcia dla lekarzy, pielęgniarek, doradców i wszystkich innych zaangażowanych w proces aborcji, którzy mimo codziennych wyzwań i zagrożeń kontynuują swoją pracę.
Dzień ten jest również przypomnieniem o ciągłej potrzebie ochrony praw reprodukcyjnych i dostępu do bezpiecznej aborcji. Poprzez różnorodne działania: seminaria, warsztaty, kampanie w mediach społecznościowych i publiczne zgromadzenia, społeczności na całym świecie podkreślają znaczenie zdrowia reprodukcyjnego i prawa do wyboru.
to niezbędne by każdą osoba miała bezpieczny dostęp do aborcji, bo jak czytamy w wydaniu „REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZDROWIA SEKSUALNEGO I REPRODUKCYJNEGO W ZAKRESIE ABORCJI”:
Aborcja jest bezpieczną i nieskomplikowaną interwencją zdrowotną, którą można skutecznie wykonać za pomocą leków lub zabiegu chirurgicznego. Powikłania są rzadkie zarówno w przypadku aborcji farmakologicznej, jak i chirurgicznej, pod warunkiem, że aborcje są przeprowadzane zgodnie ze standardami opieki i opartymi o wyniki badań rekomendacjami. Bezpieczna aborcja jest przeprowadzana metodą dostosowaną do wieku ciążowego przez osobę posiadającą niezbędne umiejętności. [1-2]
W perspektywie globalnej aborcja jest powszechną procedurą – 6 na 10 niezamierzonych ciąż i 3 na 10 wszystkich ciąż kończy się aborcją. [3]
REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZDROWIA SEKSUALNEGO I REPRODUKCYJNEGO W ZAKRESIE ABORCJI
Podziękowania i Wsparcie
Dzień ten jest również dobra okazja na wyrażenie wdzięczności wobec osób i organizacji, niosących pomoc tym, którzy jej potrzebują. Organizacje takie jak:
- Women Help Organization
- Kobiety w Sieci
- Abortion Network Amsterdam
- Ciocia Basia (Berlin)
- Abortion Support Network
- Dziewuchy Dziewuchom
Jak i wiele innych, zasługują na uznanie za nieustające wsparcie, edukację i pomoc świadczoną na rzecz praw kobiet do decydowania o własnym ciele.
Szczególnie chcę także podziękować chcę również Natalii Broniarczyk, Natalii Przybysz i Justynie Wydrzyńskiej.
Całkiem niedawno Justyna Wydrzyńska otrzymała wyrok, którego uzasadnienie brzmiało: „Winna udzieleniu pomocy Annie”. Winna udzielenia pomocy kobiecie w niechcianej ciąży, która jest w związku z przemoc owym partnerem. Niech to wybrzmi w jakim kraju mieszkamy – w którym skazuje się kobiety, za wspieranie kobiet, które błagają o pomoc.
Podsumowując
Obchodząc Dzień Uznania Pracy Aborcyjnistek , wspominamy nie tylko tych, którzy ryzykują swoje życie, aby zapewnić bezpieczny dostęp do aborcji. Podkreślamy wagę ciągłego wsparcia i solidarności z tymi, którzy walczą o prawa reprodukcyjne na całym świecie.
Jest to dzień do refleksji nad postępami, które zostały osiągnięte, jak i nad wyzwaniami, które nadal przed nami stoją. To przypomnienie, że walka o prawa reprodukcyjne jest daleka od zakończenia. Jednak dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu, możemy dokonywać zmian, które są niezbędne. Niezbędne dla zachowania zdrowia seksualnego, w ochrony zdrowia reprodukcyjnego jak i Praw Człowieka, w tym praw reprodukcyjnych.
Klikając ten link pobierzesz REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZDROWIA SEKSUALNEGO I REPRODUKCYJNEGO W ZAKRESIE ABORCJI