Wielu ludzi borykających się z depresją, ma poczucie, że w ich przypadku niewiele można zrobić. Ogarniająca bezsilność i beznadzieja powodują brak nadziei. Dotyczy to zarówno osób pracujących w sektorze edukacyjnym jak i weteranów wojennych czy kogokolwiek innego. Tutaj nie ma reguł. Jak pomóc w depresji? Czy za pomocą jogi, można sobie z tym poradzić?
Depresja u weteranów wojennych
Na 125-tej Konwencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów wygłoszono wykład przedstawiający wyniki badań, dotyczących zastosowania jogi wśród weteranów wojennych. Okazuje się, że warto aby osoby borykające się z depresją, rozważyły praktykę jogi jako z jeden z komplementarnych sposobów leczenia.
„Joga staje się coraz bardziej popularna na zachodzie, a wielu nowych praktyków jogi obserwuje redukcję poziomu stresu i innych problemów ze zdrowiem psychicznym, co jest głównym powodem uprawiania jogi”.
Dr Lindsey Hopkins, San Francisco Veterans Affairs Medical Center
W swoich badaniach doktor Hopkins skupia się na akceptacji oraz antydepresyjnym działaniu jogi, szczególnie hatha jogi – której głównym elementem jest nie tylko fizyczna praktyka jogi (wykonywanie asan) lecz również medytacja i praktyka oddechu (pranayama). Wszystkie te działania wykonuje się po to, by podnieść dobrostan psychiczny czyli zadbać nie tylko o dobre samopoczucie lecz przede wszystkim zdrowie psychiczne, a także fizyczne.
Hatha yoga – badania Lindsey Hopkins
W badaniach Lindsey Hopkins wzięło udział 23-ech weteranów wojennych, którzy przez osiem tygodni uczestniczyli w dwóch sesjach jogi tygodniowo. Na skali 1-10, badani ocenili zadowolenie i dobre samopoczucie po praktyce jogi na 9,4. Każdy z uczestników tego programu powiedział, że poleca go innym weteranom.
Jednak najważniejszym wynikiem badania jest fakt, że osoby badane z wysokim wskaźnikiem depresji przed rozpoczęciem tego programu, po jego zakończeniu wykazywały znaczącą redukcje symptomów depresji. Zatem się zatem, że chcąc pomóc w depresji, warto rekomendować praktykę jogi.
Bikram yoga – badania Sarah Shallit i Lindsey Hopkins, Maren Nyer i Maya Nauphal
Z badań Shallit i Hopkins wynika, że bikram joga również przynosi bardzo dobre efekty, wśród ludzi chorujących na depresję. Do badania zakwalifikowano 52-ie kobiety w wieku 25-45, z czego ponad połowa z nich przystąpiła do aktywnej części programu. Zakładał on osiem tygodni praktyki bikram jogi, dwie sesje tygodniowo. Pozostałe kobiety otrzymały informację, że są liście oczekujących, a obecnie zostaną przydzielone do grupy kontrolnej badania.
Wszystkie kobiety przed przystąpieniem do ośmiotygodniowego programu praktyki bikram jogi, przebadano na depresję na początku badania, po trzech tygodniach, sześciu oraz dziewięciu tygodniach. Wyniki wskazują, że osiem tygodni praktyki bikram jogi dwa razy w tygodniu, znacząco obniża symptomy depresji w porównaniu w grupą kontrolną.
Maren Nyer i Maya Nauphal z Generalnego Szpitala Massachusetts przeprowadzili badania, w których przebadano 29 osób, które zostały poddane ośmiotygodniowej praktyce bikram jogi dwa razy w tygodniu. Okazało sie, że symptomy depresji, znacząco uległy redukcji. Zaobserwowane także znaczy wzrost jakości życia, zadowolenia oraz polepszenia funkcji poznawczych jak i fizycznego funkcjonowania.
„Im częściej uczestnicy brali udział w praktyce jogi, tym niższy był poziom symptomów depresji pod koniec przeprowadzanych badań”
Maren Nyer, National Center for Complementary and Integrative Health
Joga a lekooporna i chroniczna depresja
Przypadki opornej i przewlekłej depresji są szczególnie trudne w leczeniu. Jednak okazuje się, że i w tym trudnym przypadku, joga daje pozytywne efekty. W badaniu przeprowadzonym przez Ninę Vollbehr i jej zespół badawczy z Center for Integrative Psychiatry in the Netherlands, okazało się, że poziom depresji, lęku i stresu znacząco spadł już podczas dziewięciotygodniowego programu praktykowania jogi – minimum 2,5h tygodniowo. Naukowcy badali taże poziom ruminacji i zamartwiania się. Te dwa czynniki okazały się nie poddawać redukcji tak szybko, jednak po czterech miesiącach od zakończenia programu okazało się, że ich poziom jest niższy.
„Badania te wykazują, że stosowanie jogi jest obiecującym rozwiązaniem w pokonywaniu obniżonego nastroju, depresji i są możliwe do zastosowania dla osób borykających się z chroniczną, lekooporną depresją”
Nina Vollbehr, Center for Integrative Psychiatry in the Netherlands
Joga zamiast terapii?
Z przytoczonych badań, jak i wielu innych których do których się tutaj nie odniosłam wynika, że chcąc pomóc osobie z depresją, warto pomyśleć o zastosowanie jogi. pomaga ona także w przypadku obniżonego nastroju, lęków czy ruminacji. Doktor Hopkins, powiedziała:
„Obecnie możemy rekomendować jogę jako komplementarne działanie, prawdopodobnie najbardziej skuteczne w połączeniu z profesjonalną terapią. Oczywiście joga nie jest panaceum. Jednak na podstawie dowodów empirycznych, wydaje sie mieć ogromny potencjał”
Lindsey Hopkins, San Francisco Veterans Affairs Medical Center