Dla wielu osób joga to jedynie forma aktywności fizycznej, która jest świetnym sposobem na rozciąganie. Niektórzy oprócz rozciągania widzą w tej dziedzinie potencjał na wzmacnianie mięśni. Jednak to znacznie więcej. Jakie zatem efekty daje praktyka jogi?
O tym jak joga pomaga m.in. w depresji pisałam w artykule „Pomóc w depresji? Joga w depresji, stanach lękowych i ruminacji”. Jeśli jeszcze go nie znasz, zachęcam do nadrobienia zaległości 🙂
Korzyści dla ciała
Joga to znacznie więcej niż zaawansowane pozycje, dobrze wyglądające na zdjęciach na Instagram-ie. To także znacznie więcej niż sposób na relaks czy odpoczynek w aktywnej formie. Jest to cały system, którego jednym z filarów jest działanie na korzyść zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Prowadzone przez latania badania wskazują, jak dobroczynne działanie ma regularne i świadome praktykowanie jogi. Dotyczy ono takich obszarów jak zdrowie fizyczne, ustabilizowania świata emocji, wzmożona umiejętność skupienia uwagi, ogólne poczucie spokoju. Jednak ta lista jest znacznie dłuższa.
Autorzy książki „The Two Most Important Days: How to Find Your Purpose – and Live a Happier, Healthier Life” – profesorzy wydziału medycznego, Sanjiv Chopra i Gina Vild, wskazują korzyści takie jak:
- wzmocnienie mięśni
- prawidłowa posta ciała oraz wzmocnienie kręgosłupa
- lepszy przepływ krwi i limfy
- wzrost odporności organizmu
- obniżony poziom cholesterolu we krwi
- obniżony poziom cukru we krwi
- lepsza jakość snu
- równowaga systemu trawiennego
- redukcja odczuwanego bólu
Co bardzo ważne, nie dotyczy to tylko osób młodych, praktykujących w zaawansowanym stopniu jogę. Te wyniki dotyczą także osób, które praktykowały jogę skierowana do seniorów – o zupełnie innej intensywności i poziomie zaawansowania.
Zatem wiek, elastyczność ciała, zaawansowanie nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli jednak uważasz, że jest inaczej przytoczę poniższy cytat:
„To say that you are not flexible enough to do yoga is like saying you are too dirty to take a bath.”
Sanjiv Chopra i Gina Vild, „The Two Most Important Days: How to Find Your Purpose – and Live a Happier, Healthier Life”
Jednak to jeszcze nie koniec korzyści wynikających z praktyki jogi, inne to przykładowo:
- obniżenie ciśnienia krwi
- zmiejszenie częstotliwości oddechów (co ma ogromne znaczenie)
- bardziej efektywny odpoczynek
- zmniejszenie poziomu stresu
Korzyści dla świata emocji
W przypadku emocji, regularna praktyka jogi, okazuje się być wysoko skorelowana m.in. z:
- brakiem zmienności nastroju
- większym poczuciem szczęścia
Jednak nie odpowiada za to żadna konkretna pozycja, a sama praktyka jogi, która ma bardzo duży związek nie tylko z ruchem fizycznym, lecz wydłużonym i pogłębionym oddechem, wyciszeniem umysłu oraz skupieniu na sobie. Autorzy piszą w książce, że joga sama w sobie, jest formą medytacji, a ta przynosi pozytywne skutki jak chociażby:
- wzmożona umiejętność skupienia uwagi
- wzmacnia funkcjonowanie w obszarze poznawczym i emocjonalnym
- pozwala lepiej poznać prawdziwego siebie
- pozwala dążyć do najlepszego, własnego JA, osiągania stawianych sobie celów,
- kształci umiejętność odczuwania współczucia oraz entuzjazmu
„If life feels like out of control, meditation is the way to get it under control.”
Sanjiv Chopra i Gina Vild, „The Two Most Important Days: How to Find Your Purpose – and Live a Happier, Healthier Life”
7 minut praktyki – co Ci da?
Badania naukowe przytoczone przez autorów książki, jasno wskazują na to, że już 7 minut praktyki jogi codziennie, daje bardzo dobre rezultaty dla ogólnego funkcjonowania człowieka! We wszystkich wymienionych powyżej obszarach i zakresach!
„Seven minutes! We can all fit seven minutes into our day to bring greater calm and joy in the rest of our days.”
Sanjiv Chopra i Gina Vild, „The Two Most Important Days: How to Find Your Purpose – and Live a Happier, Healthier Life”
Zatem nie ma wymówek – rzeczywiście każdy z nas, znajdzie 7 minut dziennie na praktykę jogi czyli zrobienia czegoś, co wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania. Jeżeli mamy czas na przewijanie ściany na Facebook-u, Instagram-ie czy plotkowanie, to znaczy, że mamy czas na zrobienie czegoś dla siebie, tylko źle ten czas inwestujemy.
Jak praktykować? Możesz wykorzystać aplikacje, programy na Yotutube a także indywidualne lekcje jogi on-line (zapraszam do kontaktu w tym temacie). Dostępne są także szkoły jogi i praca „na żywo” z nauczycielem, jednak przy założeniu codziennego praktykowania, może być to trudne do wykonania. Warto wykorzystać technologię:)
A co Ty myślisz o jodze?