Od lat bada się jak śmiech oraz uśmiech wpływają na człowieka. Nie wszystkie wyniki dają jasne odpowiedzi, jednak im ich więcej, tym więcej wiemy na ten temat. Czy uśmiech wpływa na poprawę nastroju?
Metanaliza dotychczasowych wyników badań
W przeprowadzonych dotychczas badaniach pojawiały się różne wyniki, świat naukowy nie był jednogłośny. Jednak teraz mamy okazje zapoznać się z metaanalizą zawierającą dane pochodzące z 138 badań, w tym ponad 11.000 uczestników z całego świata.
Badania „A meta-analysis of the facial feedback literature: Effects of facial feedback on emotional experience are small and variable”, zostały opublikowane 11 kwietnia 2019 roku w Psychological Bulletin. Mamy zatem do czynienia z bardzo aktualnymi informacjami. Zespół naukowców z Uniwersytetu Tennessee w Teksasie zrealizował badania, korzystając z ze zgromadzonych materiałów – badań przeprowadzanych przez ostatnich 50 lat.
Ludzie od dawna mieli poczucie, że poprzez uśmiech mogą poczuć się lepiej, a poprzez marszczenie brwi czy puszczanie kącika ust ich samopoczucie może ulegać pogorszeniu. Podobnie jest z opuszczaniem ramion czy domykaniem klatki piersiowej i garbieniem pleców.
Wpływ ciała na emocje
Ludzie bardzo często podchodzili do kwestii mimicznych, jako efektu nastroju, a nie działania, które może na nastrój wpływać. A przecież tak jak emocje wpływają na ciało, tak i ciało wpływa na emocje. To jest system naczyń połączonych, których nie można syntetycznie rozdzielać.
Doktorant psychologii społecznej i współautor powyższej matanalizy, Nicholas Coles powiedział, że:
„Zdrowy rozsądek zdaje się mowić nam, że możemy poczuć się trochę lepiej, kiedy się uśmiechniemy. Możemy także stać się bardziej poważni, patrząc spode łba. Jednak w badaniach psychologów prowadzonych ponad 100 lat, te informacje nie były jednoznacznie potwierdzone.”
Nicholas Coles
Jednak metanaliza potwierdza, że zarówno uśmiech (powodujący radość) jak i zmarszczenie brwi (powodujące smutek) wpływa na na to jakie odczuwamy emocje. Okazuje się zatem, że nasze ciało jest bardzo dobrym narzędziem do zmiany nastroju. Ten wpływ nie jest dramatycznie wysoki, jednak jest znaczący.
Możemy zatem w bardzo świadomy sposób, kształtować emocje jakie będziemy odczuwać w danej sytuacji. To bardzo dobra informacja – pozwala ona spojrzeć nam na siebie, jako istoty niezależne, które nie potrzebują cały czas bodźców z zewnątrz, aby zmienić stan emocjonalny.
Podsumowując
Thich Nhat Hanh powiedział kiedyś:
„Czasem radość jest źródłem Twojego uśmiechu, ale czasem Twój uśmiech może być źródłem swojej radości.”
Thich Nhat Hanh
Nie ważne zatem jak duży ma to wpływ, ważne że ma w ogóle. Wiedząc o tym, możemy to wykorzystywać każdego dnia, dbając o swoje zdrowie i o to by emocje, działały na nasza korzyść:)