Wielokrotnie pisałam o wpływie żywności, czyli tego jaką mamy dietę, na nasze funkcjonowanie. Zarówno w zakresie procesów poznawczych, niepłodności, chorób cywilizacyjnych czy nowotworów. Do jakich skutków prowadzi nas dieta bogata w wysoko przetworzone produkty?
Artykuł o o tym jaki wpływ ma dieta na płodność u mężczyzn – „Wpływ diety na płodność u mężczyzn”
Przetworzone jedzenie – jakie to produkty?
Naukowcy na potrzebę badan pogrupowali produkty żywnościowe na wysoko przetworzone, zaliczając do nich: wyroby piekarnicze i przekąski, napoje gazowane, słodkie płatki zbożowe, gotowe posiłki zawierające dodatki do żywności, suche zupy warzywne (takie jak np. gorący kubek) i odtworzone produkty mięsne i rybne.
Bardzo często produkty te zawierają wysoką ilość cukru, tłuszczów niskiej jakości i soli. Natomiast znacząco brakuje w nich witamin i błonnika, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu na wielu płaszczyznach.
Czy wiedzieliście, że niedobory witaminy z grupy B mogą dawać objawy jak przy klasycznej depresji, powodować ogólne rozdrażnienie, irytację, problemy ze snem, uporczywe swędzenie skóry, wypadanie włosów i problemy z widzeniem? Tak, witaminy mają naprawdę duże znaczenie.
Według naukowców, wspomniane produkty przetworzone stanowią około 25 – 60% dziennego spożycia energii w wielu krajach!!
Przetworzone jedzenie a ryzyko choroby
Jak zapewne domyślacie się z poprzedniego akapitu, dieta ma znaczenie. Przykładowo spożywanie produktów wysoko przetworzonych w dużej ilości, znacząco podwyższa ryzyko otyłości (a to już choroba, nie dodatkowe 3 kg), wzrostu ciśnienia krwi, wzrostu poziomu cholesterolu czy zachorowania na nowotwory. Przykładowo nowotwór pęcherza jest skorelowany z otyłością.
Naukowcy z Francji i Brazylii wykazali, że żywność przetworzona wiąże się z podniesieniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz mózgowo-naczyniowych. Próba badawcza to 105,159 osób badanych (21% mężczyzn i 79% kobiet), w średnim wieku 43 lat. Badanie nie trwało krótko, ponieważ po przeprowadzeniu odpowiednich kwestioanriuszy, osoby badane były poddane obserwacji przez kolejnych 10 lat (w latach 2009-2018).
Po 10-ciu latach wyniki pokazały, że przyrost 10% jeśli chodzi o udział wysoko przetworzonych produktów w diecie, zaskutkował wyższymi wskaźnikami chorób układu krążenia o 12%, chorób wieńcowych o 13% i naczyń mózgu o 11%. Zatem sama dieta, może o kilkanaście procent podwyższyć ryzyko zachorowania.
Okazało się, że zależność ta działa w dwie strony. W przypadku ograniczenia spożywania wysoko przetworzonego jedzenia, ryzyko zachorowalności spada. Zatem jest to dla nas dobra wiadomość.
Wpływ przetworzonego jedzenia na umieralność
Hiszpańscy naukowcy zainetersowali sie związkiem między spożywalnością produktów wysoko przetwprzonych, a poziomem umieralności. Próba badawcza to 19,899 absolwentów uniwersytetów (w tym 7 786 mężczyzn oraz 12 113 kobiet), w średnim wieku 38 lat. Tak jak w poprzednim badaniu, osoby badane wypełniły pewne kwestionariusze, po czym były obserwowane przez kolejnych 10 lat.
Wyniki badań dają do myślenia, wskazują bowiem, że wyższe spożycie wysoko przetworzonej żywności (więcej niż 4 posiłki dziennie), powoduje wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci aż o 62%, gdy porówna się to z niskim spożyciem takich produktów (poniżej 2 porcji dziennie).
Każda kolejna spożywaną porcję produktów wysoko przetworzonych, powoduje wzrost ryzyka śmiertelności średnio o 18%!!
Co z tego wynika?
Z pewnością wniosek, że warto popatrzeć na swoją dietę, a najlepiej wykonać takie ćwiczenie – spisać wszystko co spożywamy (nawet jedno jabłko, jednego lizaka, wypijamy puszkę napoju itd.) w tygodniu. Zobaczyć czarno na białym jak to u nas wygląda i podjąć odpowiednie kroki.
Współczesne społeczeństwo bazuje na produktach wysoko przetworzonych (chleb, makaron, gotowe dania mrożone, paluszki, czipsy itp.), uczymy tego już małych dzieci, podając im przed ukończeniem pierwszego roku życia słodycze…!! Produkty, których dziecko w ogóle nie potrzebuje, jednak często słyszymy od swoich rodziców, że „dzieciństwo bez słodyczy, to nie jest dzieciństwo”. To tak jakby powiedzieć, że dorosłość bez narkotyków, nie jest dorosłością. Bardzo pokrętna „logika”.
Podawanie dzieciom słodyczy, szczególnie tak wcześnie powoduje, że są przestymulowane substancjami, których organizm nie potrzebuje (aspartam, konserwanty). Ponadto uzależniamy w ten sposób dziecko od cukru, bo pobudza on w mózgu ośrodek nagrody. Dlatego jedzenie lodów na smutki, jak widać to w filmie „Bridget Jones” jest szkodliwe, podobnie jak spożywanie alkoholu na doła – również uzależnia.
Sami naukowcy podkreślają, że badania są obserwacyjne dlatego jest to temat, który wymaga eksploracji. Należy także zmienić politykę żywnościową, ograniczając spożywane posiłków wysoko przetworzonych, a włączyć do diety więcej produktów świeżych, naturalnego pochodzenia.
To kolejne z setek, jeśli nie tysięcy badań pokazujące, że styl życia ma ogromny wpływ na jego jakość oraz długość. Nie można diety traktować po macoszemu, wrzucając do brzucha cokolwiek co zapełni żołądek i zagłuszy poczucie głodu.
A jak u Was jest z jedzeniem? W jakiej ilości spożywacie produkty wysoko przetworzone?
Źródło:
- Bernard Srour, Léopold K Fezeu, Emmanuelle Kesse-Guyot, Benjamin Allès, Caroline Méjean, Roland M Andrianasolo, Eloi Chazelas, Mélanie Deschasaux, Serge Hercberg, Pilar Galan, Carlos A Monteiro, Chantal Julia, Mathilde Touvier. Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ, 2019; https://doi.org/10.1136/bmj.l1451
- Anaïs Rico-Campà, Miguel A Martínez-González, Ismael Alvarez-Alvarez, Raquel de Deus Mendonça, Carmen de la Fuente-Arrillaga, Clara Gómez-Donoso, Maira Bes-Rastrollo. Association between consumption of ultra-processed foods and all cause mortality: SUN prospective cohort study. BMJ, 2019; https://doi.org/10.1136/bmj.l1949
- Mark A Lawrence, Phillip I Baker. Ultra-processed food and adverse health outcomes. BMJ, 2019; https://doi.org/10.1136/bmj.l2289