Dla wielu z nas wizja wakacji jest obrazem utęsknionego odpoczynku. Jednak powrót z wakacji, bywa trudny i może wiązać się z przykrymi emocjami. Czym jest depresja po podróży? Przeczytaj koniecznie!
Czym jest depresja po podróżny?
Wielu słyszało o depresji, jednak o depresji po podróży już niewielu z nas wie. Depresja po podróży (z ang. post-travel depression – PTD) nie jest tożsama z klasyczną depresją, jednak im bardziej oczekiwana była podróż i im dłużej trwała, tym potencjalnie silniej będzie odczuwalna.
Decydujący wpływ na natężenie odczuwanej depresji po podróży ma kontrast, między trybem życia podczas wakacji, a po powrocie do domu. Między innymi dlatego długodystansowi podróżnicy po powrocie z podróży, mają trudność by się odnaleźć.
Objawy depresji po podróży
Najbardziej odczuwalny objawy depresji po podroży to chociażby:
- smutek związany z przemijaniem tego, co dobre
- konieczność zmiany codziennej rutyny z wakacyjnej na codzienną
- szok związany z powrotem (ponowna adaptacja do miejsca zamieszkania)
- spadek apetytu
- klasyczne objawy depresji
„Niepokojącym sygnałem jest stałe obniżenie nastroju, które nie mija i nie może być wyjaśnione zmęczeniem samą podróżą, zmianą strefy czasowej czy klimatu. Logicznie rzecz biorąc, na wakacje jedziemy po to, aby odpocząć i nabrać nowej energii, także do pracy. Więc jeśli negatywne odczucia wobec obowiązków, stanowiska czy zespołu po powrocie się przedłużają, to urlop wyraźnie nieskutecznie podziałał na poziom stresu.”
Paulina Socha-Jakubowska, „Powrót do rzeczywistości”, Wprost 08.2019
Jak poradzić sobie z depresją po podróży?
„Zderzenie z powakacyjną rzeczywistością bywa bolesne. Przekonał się o tym każdy, kto po powrocie z urlopu zarejestrował u siebie spadek nastroju, problemy z koncentracją, przejmujący smutek czy tęsknotę za okolicznościami przyrody, które dawały ukojenie w czasie wyjazdu. Jak mówi Magdalena Widłak-Langer, psycholożka i nauczycielka jogi, niektórzy powrót do „normalnego” życia okupić mogą także poczuciem straty wynikającym z konieczności pożegnania miejsca czy poznanych tam ludzi, szokiem związanym ze zmianami geograficznymi, kulturowymi, klimatycznymi czy powrotem do własnego domu, a co za tym idzie, do obowiązków i trybu dnia. A strach przed rutyną niektórych może wręcz paraliżować.”
Paulina Socha-Jakubowska, „Powrót do rzeczywistości”, Wprost 08.2019
Konieczne jest należyte przygotowanie się do powrotu do pracy, przykładowo:
„Jeśli lubimy spotkania z klientami, to zaplanujmy ich w tym czasie jak najwięcej – podpowiada. Magdalena Widłak-Langer dodaje, że w ciągu trzech-pięciu dni po powrocie konieczne jest danie sobie czasu na swobodne przejście z trybu „wakacje” do trybu „praca”. – Terapia szokowa, która jeszcze bardziej uwidacznia nam kontrast między wakacjami a pracą, nie jest potrzebna – przekonuje psycholożka.”
Paulina Socha-Jakubowska, „Powrót do rzeczywistości”, Wprost 08.2019
Warto pomyśleć o sobie, swoim zdrowiu, jeszcze zanim doświadczymy depresji po podróży. Warto zadbać o profilaktykę czyli regularne wyjazdy:
„Magdalena Widłak-Langer zaznacza, że odkładanie wakacji w czasie pogarsza sytuację i wbrew pozorom wcale nie chroni nas przed PTD. Poza tym, jak dodaje, bardzo pomocna jest zmiana perspektywy – zamiast postrzegać koniec wakacji jako stratę, powinniśmy zacząć postrzegać go jako wartość. – Nikt nam nie odbierze zobaczonych miejsc, posmakowanych potraw, przeżytych doświadczeń – mówi. I dodaje: – Wakacje kiedyś muszą się skończyć. Zakończenie pewnych sytuacji jest konieczne, by zrobić miejsce na nowe. Jeżeli chcemy prowadzić satysfakcjonujące życie, umiejętność akceptowania takich zdarzeń jest niezbędna – mówi Widłak-Langer. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zły nastrój, apatia, uczucie ciągłego zmęczenia czy problemy ze snem trwają dłużej niż tylko przez kilka dni „po wakacjach”, warto skonsultować się z psychologiem.”
Paulina Socha-Jakubowska, „Powrót do rzeczywistości”, Wprost 08.2019
Depresja po podróży – jak wrócić po urlopie do pracy?
Więcej na ten temat dowiesz się w poniższym artykule:
Zachęcam do przeczytania całego artykułu Redaktor Pauliny Sochy-Jakubowskiej, która napisała artykuł „Powrót do rzeczywistości”, Wprost 08.2019.