Usiłowanie zadbania o koncetrację bywa trudne. Jednak potrzebujmy jej niezależnie od tego czy się uczymy czy praucjemy zawodowo. Jak zatem o nią dbać zgodnie z zasadami terapii akceptacji i zaangażowania ACT.
Koncetrancja w ACT – Terapii Akceptacji i Zaangażowania
W terapii ACT stawiamy bardzo duży nacisk na to, co dzieje się obecnie. Nie jest to nurt, w którym główny nacisk stawia się na przeszłość. Choć nie oznacza to, że się o niej nie rozmawia. Znaczenie ma jednak to, co można zrobić „tu i teraz”, w aktualnej sytuacji, z aktualnymi zasobami.
Dlatego ACT ma zastosowanie to bardzo wielu sytuacji – bo nawet na skutek przebytej w dziciństwie traumy, skutki jej obecności możemy wciąż odczuwać dzisiaj. I to co się z wiązku z tym dzieje, wpływa na stan obecny, jak i na przyszłość.
Jak zatem można dbać o koncentrcję według ACT? Poniżej przedstawiam cztery proste kroki.
Dbanie o koncentrację. Kork 1: uświadom sobie swój oddech
Zauważ, że w ogóle oddychasz. Sprawdź gdzie w ciele czujesz zbierające się powietrze biorąc wdech, i gdzie je czujesz, kiedy uchodzi z ciała. Poobserwuj co dzieje się z ciałem, kiedy oddychasz właśnie tak – bez zmieniania oddechu.
A teraz pozwól sobie na kilka powolnych, długich wdechów i wydechów. Niech to będzie 10-15 celowo wydłużonych oddechów. I w trakcie ich wykonywania obserwuj – co dzieje się z ciałem, jak reaguje Twój umysł, kiedy oddychasz inaczej.
Dbanie o koncentrację. Kork 2: zauważ co dzieje się w Twoim ciele
Kiedy stoisz przed wykonaniem jakiegoś zadania, zauważ jakie sygnały wysyła Ci ciało. Te wewnętrzne sygnały (pieczenie, napięcie, wycofanie), jak i te zewnętrzne (gęsia skórka, odczuwanie zimna na skórze, dreszcze). Zauważ czy te sygmnały jakkolwiek się zmieniają, kiedy ze sobą dialogujesz na temat tego zadania.
Dbanie o koncentrację. Kork 3: powiedz sobie szczerze i autentycznie co czujesz.
Jak często zdarza Ci się w pełni szczerze i autentycznie powiedzieć sobie co czujesz? Jak często w ogóle dajesz sobie zgodę na to, żeby świadomie docierać do swoich emocji?
Wiele osób tego unika, ucieka przed tym. Jakby to było jedno z gorszych doświadczeń życiowych. A takie działanie powoduje, że emocje stają się jeszcze bardziej natrętne. Często prowadzi to do galopu emocji i myśli, który bywa uciążliwy, nieznośny.
Dlatego zamiast unikania i ucieczki, pozwól sobie na nazwanie tego co czujesz.
Dbanie o koncentrację. Kork 4: zauważ co dzieje się w Twoim otoczeniu
Zauważ otaczające Ciebie dźwięki, przedmioty, zapachy, może poczujesz podmuch wiatru na skórze albo ciepło promieni słonecznych. Wykonanie tego prostego ćiczenia bardzo pomaga w koncentracji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wykonac to ćwiczenie, napisałam na ten temat artykuł: „PORANEK Z MEDYTACJĄ [+ĆWICZENIE 5-4-3-2-1]”