Wielu z nas nie ma motywacji do wykonania pewnych zadań, dopóki nie nastąpi moment, kiedy jesteśmy do tego zmuszeni. Zazwyczaj jest to zbliżający się termin ostateczny. Z drugiej strony, niewystarczająca wiedza staje się wymówką do odkładania zadań na później. Wówczas łatwo powiedzieć ”Nie wiedziałam jak to zrobić” i po sprawie.
Jak jest w Twoim przypadku? W uzyskaniu tej informacji może Ci pomóc wykonanie testu. Jeśli jednak wolisz od razu przystąpić do zadania, zapraszam. O tym czym jest prokrastynacja czyli „odkładanie na później”, napisała artykuł „Prokrastynacja czyli mam problem z odkładaniem na później”. W kolejnym tygodniu powstał wpis zatytułowany „Czy moje odkładanie na później to już problem? TEST„, zawierający test autorstwa Kendry Cherry, dzięki któremu możecie sprawdzić czy Wasze odkładanie na później to już problem. Dzisiaj napiszę jak działać by nie „odkładać na później”.
Zadanie na nie-odkładanie:
Weź kartkę papieru, coś do pisania i wypisz na niej schemat, zawierający poniższe kroki (nie, nie możesz tego zrobić w komputerze, ważne by zadanie wykonać pisząc ręcznie; przekłada się to na znacznie większą efektywność).
1. Określ jasno zadanie jakie masz do wykonania (co to jest).
2. Określ termin ostateczny wykonania zadania (konkretna data).
3. Określ jakie będą konsekwencje jeśli go nie wykonasz (brak premii, sprawienie przykrości partnerowi, niższa ocena).
4. Zastanów się czy zadanie jest dla Ciebie ważne i dlaczego (minimum trzy konkretne powody).
5. Zastanów się czy wiesz jak wykonać zadanie. Jeśli nie wiesz, zdobądź informacje. Pamiętaj! Brak wiedzy nie jest żadnym wytłumaczeniem, to tylko wymówka.
6. Jeśli znasz odpowiedzi na powyższe pytania, wiesz co robić!
Dlaczego odkładamy na później?
Czasami odkładamy zadania na później, ponieważ jest to kwestia ustalenia priorytetów. Nie ma w tym nic złego. Nikt z nas, nie jest w stanie zrobić wszystkiego. Siłą rzeczy coś trzeba wybrać. Powyższe zadanie na nie-odkładanie jest bardzo dobre, także do wyłonienia priorytetowego zadania, z puli tych, które masz do wykonania.
Jeśli jednak nieustannie odkładasz ten sam typ zadań lub wręcz to samo zadanie, przemyśl to. Być może celowo unikasz jego wykonania lub wcale nie musisz go wykonywać? Zdarza Ci się wpisywać zadania na listę do zrobienia, a potem wielokrotnie jest przepisywać na kolejne dni? Jeśli tak, zatrzymaj się. Zadaj sobie pytanie „Czy wykonanie określonego zadania rzeczywiście jest mi potrzebne?”
Być może nie, a Ty niepotrzebnie obawiasz się, że masz problem z odkładaniem zadań na później…
Jeśli jednak wiesz, że jest to problem, z którym sobie nie radzisz, zadzwoń i umów się na konsultacje. Chętnie Ci pomogę.