W końcówką listopada odbył się w pierwszy w roku szkolnym 2019/2020 warsztat psychologiczny mojego autorstwa. To już trzeci cykl warsztatów jakie prowadzę w Domu Kultury “Orle Gniazdo” w Poznaniu. Tym razem przedstawiłam świat dziecięcych emocji – jak powstają, dlaczego dziecko wiele zachowań ma motywowanych lękiem, dlaczego w naszej ocenie nieadekwatnie reaguje na pewne sytuacje oraz co robić, kiedy nasze próby ukojenia emocji nie działają.
Waga tematu
Ten temat często się powtarza (choć zmieniam używane przykłady i materiały), bo to absolutna baza funkcjonowania nie tylko z dzieckiem, a w jakiejkolwiek relacji z człowiekiem.
Cieszy mnie, że dla rodziców, jak i dla nauczycieli jest to temat warty uwagi. I choć tym razem, warsztat odbył się w bardzo kameralnym gronie, to i tak odczuwam mnóstwo satysfakcji po jego przeprowadzeniu.
Bardzo cieszę się, że wśród rodziców i nauczycieli znajdują się osoby, które chcą poświęcić swój sobotni poranek na edukację, a jak się często okazuje, na skonfrontowanie się ze swoją przeszłością czy własnymi przekonaniami. Fantastycznie, że obecność mężczyzn na takich warsztatach, zaczyna być normą, a nie wyjątkiem.
Emocje w świecie dziecka – jak je zrozumieć i lepiej sobie z nimi radzić?
Dla niektórych temat emocji nie jest ważny, jednak dla tych świadomych osób, to oczywiste, że nie można pomijać tego obszaru naszego życia, jeżeli chcemy być szczęśliwi i budować wartościowe, zdrowe relacje.
Dbanie o zrozumienie tego czym są emocje, jak powstają, jak dziecko je przeżywa i z jakiego powodu, jest kluczowe, by móc być wspierającym rodzicem, a nie tym bagatelizującym, toksycznym czy agresywnym.
Jaką tematykę poruszyłam podczas warsztatu?
Warsztat trwał cztery godziny (czyli jak zawsze), zatem zakres tematyczny był dość szeroki. Poruszyłam m.in. tematy dotyczące:
- definicji i mnogości emocji (prostych i złożonych wg modelu R. Plutchnika)
- wpływu znaczących okresów rojowych na kształtowanie się świata emocjonalnego u dziecka
- czynników oraz funkcji emocji
- budowy mózgu w kontekście powstawania emocji i ich wyrażania
- tego czy można mówić o złych i dobrych emocjach
- dlaczego mówienie, że emocje są pozytywne i negatywne jest bardzo krzywdzące i niewłaściwe (oraz jak skrzywia nasze rozumienie odczuwanych emocji)
- kiedy u dziecka powstają przykre emocje (nazywane negatywnymi) i jak sobie z nimi radzić
- w jakich sytuacjach przykre emocje mogą prowadzić do myśli czy prób samobójczych
- jakie są dobre praktyki – działania wspierające dziecko oraz dorosłego podczas przeżywania różnorodnych emocji
- …i wiele innych
Z opinii uczestników warsztatu, jakie pojawiły się w anonimowej ankiecie wiem, że ten warsztat był wartościowy. Uczestnicy mieli szansę na poznanie zupełnie nowych informacji, odświeżenie tego, co już znali, a także na przeformatowanie swoich dotychczasowych przekonań, na temat emocji oraz dziecka.
Mam zatem nadzieję, że na kolejnych warsztatach dotyczących innej tematyki, pojawią się kolejny raz, zapraszając przyjaciół, znajomych czy członków rodziny.
Poniżej polecam kilka artykułów w temacie rodzicielstwa
- „Rola ojca w życiu dziecka”
- „Popełnianie błędów przez dzieci – dlaczego jest ważne?”
- „Najtrudniejszy zawód świata – matka.”
- „Jak nauczyć dziecko podejmowania trafnych decyzji?”
Zaproszenie na kolejne warsztaty
Informacje o kolejnych warsztatach zamieszczę niebawem, a jeżeli chcesz dostawać bieżące informacje na temat takich wydarzeń, zapraszam do zapisu na newsletter „Psychologia na co dzień”.