Obchodzimy każdego roku w listopadzie, a dokładniej między 13 – 19 listopada. Transpłciowość to ważny temat. Dlaczego ma on znaczenie?
Transpłciowość musi być widoczna
Widoczność osób transpłciowych jest konieczna. Dlatego, że osoby transpłciowe były, są i będą częścią społeczności każdej kultury. To nie jest tak, że tych osób nie ma. To jest raczej tak, że udaje się, że osób transpłciowych nie ma, nie daje im prawa głosu, ogranicza ich prawa.
Część osób wchodzi również w narrację „rozumienia”. Co oznacza, że jeżeli dana osoba „nie rozumie transpłciowości”, daje sobie prawo by stosować wobec osób transpłciowych przemoc (nie stosować zaimków, preferowanych imion, nie dawać osobom transpłciowym możliwości normalnego życia, np. poprzez wspieranie odpowiednich osób, działań, akcji a wreszcie poprzez głosowanie na określone partie polityczne, wyśmiewać czy szydzić z osób transpłciowych itd.).
Przykłady tej przemocy można niestety mnożyć. jednak to co najbardziej istotne to fakt, że pod rudej stronie mamy człowieka. Nie ma znaczenia czy to osoba trans płciowa czy nie, to nie jej tożsamość jest wyznacznikiem tego czy będziemy ją szanować, a nasz poziom empatii, współczucia, człowieczeństwa.
Szeroka widoczność sob transpłciowych pozwala na poruszanie tematu człowieczeństwa na głębokim poziomie. Tak oto okazuje się, że jako mikro społeczności czy całe społeczeństwo, możemy się dzięki osoba transpłciowym sporo o sobie dowiedzieć.
Osoby transpłciowe czyli?
Zdarzało mi się rozmawiać z osobami, które mówiły, że nie znają żadnej osoby trans płciowej, a temat transpłciowości jest im tak odległy, że zwyczajnie „nie rozumieją”. Maja także poczucie, że niejako transpłciowości ich nie dotyczy, bo nie spotykają się z nią w swojej codzienności. To tylko potwierdza jak bardzo potrzebna jest widoczność osób transpłciowych. Zarówno w codzienności sąsiedzkiej, jak również w reprezentacji politycznej jak i innych rolach publicznych.
Jeżeli masz poczucie, że właściwie masz podobnie, bo nie znasz żadnej osoby transpłciowej, zapraszam Cię do lektury poniższych artykułów:
W każdym z tych artykułów osoba trans płciowa odpowiedziała na kilka moich pytań, również tych, które sama słyszę w odniesieniu do osób transpłciowych. Mam nadzieję, ze cykl tych artykułów pozwoli Ci poznać osoby trans płciowe bliżej. Wiem, ze to wciąż nie to samo, co poznanie tych osób w „realnej rzeczywistości”, myślę jednak, ze to może być dobry wstęp:)
Transpłciowość. Co warto przeczytać?
Szvczeglnie polecam Ci dwie pozycje, dostępne w temacie transpłciowości w języku polskim:
- „My, trans”, Piotr Jacoń
- „Trans i pół, bejbi”, Torrey Peters
- „Raport z badania „Rodzina przede wszystkim – trans rodzicielstwo w Polsce”
- „Transpłciowa młodzież w polskiej szkole”
- „Zdrowie osób transpłciowych i niebinarnych”
Transpłciowość. Rozmowy, których warto posłuchać
Tutaj natomiast polecam listę rozmów, które warto przesłuchać:
- Wywiad z Torrey Peters, przeprowadzony przez Emilię Wiśniewska z Fundacji Trans – Fuzja
- Rozmowa z Piotrem Jaconiem, a także w Podcasty Stonewall
- „Kasia i jej dzieci”, reportaż autorstwa Karoliny Sulej napisany dla Magazyn Pismo.
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada. Nie podejmujemy w nim konkretnie tematu transpłciowości, zostaje on wspominamy, jednak cała treść rozmowy jak najbardziej odnosi się również do transpłciowości i osób transpłciowych: