O tym, że oddech odgrywa niebagatelną rolę w życiu człowieka i wszystkich ssaków wiemy. Jednak pomimo tego, bardzo często oddychamy nieprawidłowo, zaniedbujemy tę czynność. Dlatego dzisiaj przychodzę z artykułem, który trochę pogłębi ten temat.
ATP czyli dlaczego oddech ma znaczenie?
Sam tlen, to nie jedyny element który ma znaczenie. Jego istnienie wpływa na produkcję ATP (adenozynotrójfosforan). Jest to jeden z niezbędnych związków, dzięki któremu organizm czerpie energię do życia. ATP nie da się magazynować, nazbierać na później. Dlatego prawidłowe oddychanie i dotlenie ma ogromne znaczenie każdego dnia. Jeśli proces produkcji tej substancji jest w jakikolwiek sposób zaburzony, odczuwamy spadek witalności, zaniżenie efektywności działania systemu immunologicznego, a organizm przechodzi wówczas w fazę znacznie szybszego starzenia.
Dlatego tak ogromne znaczenie w życiu człowieka odgrywa aktywność fizyczna. Więcej pisałam o tym w artykule „Aktywność fizyczna. Jak uchroni Cię przed demencją?”.
Konsekwencje wynikające z nieprawidłowego oddechu
Nie tylko ze względu na funkcje życiowe, co jest dla nas oczywiste. Nieprawidłowe oddychanie, może bowiem wpływać na rozwój chorób lub napięć w ciele. Bardzo długo uznawano, że jedną z przyczyn raka jest zbyt niski poziom tlenu, jaki dostarczamy do organizmu.
Jednak badania z 1974 roku, przeprowadzone w Niemczech wskazują na to, że wstrzymywanie dostaw tlenu do organizmu, może powodować powstawanie komórek rakowych. Patrząc w taki sposób na oddech, nie trudno zauważyć, że jego rola odgrywa większe znaczenie, niż do tej pory wielu z nas sądziło.
Niewystarczająca zawartość tlenu, również prowadzi do przykrych konsekwencji. Główne z nich to udary czy zawały serca. Jednak jest także dobra informacja – badania na Uniwersytecie Baylor w USA wskazują, że w przypadku małp, wprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu do tętnic, prowadzi do wyleczenia. Zatem poprzez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, zabezpieczamy się przed udarem i zawałem serca (choć oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, który ma znaczenie jeśli chodzi o działanie profilaktyczne).
Więcj o oddechu napisałam w artykule „Znaczenie oddechu w codziennym życiu [+ćwiczenia]”
Oddech
Osobiście temat oddechu jest mi bardzo bliski – pracuję z nim zarówno w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym, jak i prowadząc zajęcia jogi. Znając fizjologię organizmu i neurologiczne funkcjonowanie mózgu wiem, że jest to obszar, który znacząco wpływa na jakość życia.
Dlatego dzisiaj chce zaproponować kolejne ćwiczenie oddechowe, które jest bardzo ważne i jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu, kiedy chcemy się na chwilę zatrzymać. To ćwiczenie poznałam dzięki Maciejowi Wielobobowi. Bardzo chętnie dzielę się nim, by jeszcze więcej osób, miało szanse się o nim dowiedzieć i stosować każdego dnia. Natomiast blog Macieja, bardzo Ci polecam 🙂
Jak napisał Maciej, ta forma praktyki oddechu pochodzi od Hazrat Inayata Khana. Jeżeli zaglądacie na mój profil na FB, z pewnością nie raz mieliście okazję przeczytać cytaty jego autorstwa.
Ćwiczenie – 20 oddechów oczyszczających
Czas na ćwiczenie! Jesteś gotowa/gotowy?
- Przyjmij wygodną dla siebie pozycję siedząca lub leżącą. Pamiętaj aby Twoje plecy były proste, jednak bez zbędnego napięcia. Zadbaj o to, aby pomieszczenie w którym jesteś było dobrze wywietrzone lub wykonaj je w ogrodzie czy lesie, jeśli masz taką możliwość.
- Wykonaj 20 oddechów w 4 fazach, zachowując pomiędzy wdechem, a wydechem krótkie zatrzymanie oddechu – na około 1-2 sekund:
- 5 oddechów – wdech nosem, wydech nosem
- 5 oddechów – wdech nosem, wydech ustami (usta ułożone jak do zdmuchnięcia świeczki – zawężony strumień wychodzącego z ciała powietrza)
- 5 oddechów – wdech ustami (ułożone jak do zdmuchnięcia świeczki), wydech nosem
- 5 oddechów – wdech ustami (ułożone jak do zdmuchnięcia świeczki), wydech ustami (ułożone jak do zdmuchnięcia świeczki)
3. Do ćwiczenia możesz dołożyć afirmacje, powtarzane jak mantra w myślach, przykładowo:
- na wdechu – wdycham życie i światło
- na wydechu – i promieniuję tym samym
4. Warto dołączyć także wizualizację jasnego światła:
- z wdechem – wizualizacja jasnego światła, które wdychamy wraz z powietrzem
- zatrzymanie oddechu – wizualizacja rozchodzenia się światła po całym ciele
- z wydechem – wizualizacja tego jak światło promienieje w ciele
Początkowo dołączenie wizualizacji do ćwiczenia może być trudne, zanim nauczymy się tego jak oddychać i świadomie liczyć oddechy, Jednak z biegiem czasu, gdy podstawowe elementy zostaną opanowane, warto dodać wizualizację światła.
Bardzo często w ćwiczeniach medytacyjnych, oddechowych, czy nawet treningu Schultza, wizualizuje się jasne światło – jest ono dla człowieka bardzo ważnym elementem życia, symbolem świadomości, oczyszczenia, zdrowia.
Nie wiesz czym jest medytacja? Zapraszam do lektury artykułu: „Czym jest medytacja [+ćwiczenie]”
Bardzo polecam wykonywanie tego ćwiczenia codziennie, jest bardzo proste, a daje bardzo dobre efekty, uspokajając umysł, obniżając natężenie emocji, a także sprawiając, że ciało otrzymuje niezbędną dawkę tlenu. Czego tak często brakuje nam w ciągu dnia.