O miłości zakazanej powstało mnóstwo dzieł – pisanych, zekranizowanych, znamy jej zawiłe losy z pamiętników. W tym filmie możemy zobaczyć obraz miłości w latach 50-tych minionego wieku.
Co szczególnego zobaczymy?
Film ten jest szczególny w swojej prostocie i sposobie nagrania. Zatem nie wszystkim przypadnie do gustu. Szczególnie nudny może wydawać się tym, którzy w kinie poszukują akcji, szybko zmieniającego się obrazu i nadmiaru dialogów.
Poznajemy historię matki wychowującej samodzielnie dziecko, pomimo tego, że jej mąż żyje i mieszka w sąsiedztwie. Już sam wątek samodzielnego rodzicielstwa, może rodzić trudności w zrozumieniu sytuacji postaci. To nic nowego, jednak ktoś kto tego nie doświadczył, nie do końca może mieć „flow” w zrozumieniu złożoności tematu.
Ukazany jest także wątek prawdomówności wobec dziecka i budowania relacji w oparciu o zaufanie. Kilkluletni chłopiec wyrzuca matce, że obiecała mu mówić prawdę, a odkrywa, że żyje w świecie spowitym przez tajemnice.
Wyróżnienie
Wydawać się może, że fabuła filmu jest prosta, wręcz banalna. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że jego premiera odbyła się na Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, podczas szczególnej prezentacji w 2018 roku.
Ukazała się także sztuka teatralna, na bazie tego filmu który powstał w oparciu o książkę autorstwa Fiony Shaw. Jej premiera miała miejsce w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2019 roku.
Hiostoria pewnego związku
Główne postaci tego filmu to kobiety, które zamieszkują razem. W tej historii nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zamieszkują małe miasto, które jak mawiał ojciec jednej z nich, „nie lubi sekretów”.
Zresztą jest to zapewne wątek znany ludziom zamieszkującym małe miasta – niemal wszyscy znają wszystkich, chociażby z widzenia, znają swoje historie, no i wiadomo kto co lubi czy gdzie spędza wolny czas. I z kim.
Między kobietami dochodzi do rozmowy dotyczącej świadomości swojej orientacji. Wówczas jedna z nich opowiada historię swojej miłości. Miłości zakazanej, bowiem kochała kobietę. Jednak po dramatycznych doświadczeniach, nie było jej dane tworzyć z nią związek.
Historia rzeczywiście była dramatyczna. Kobiety spacerując po okolicy, zostały zaatakowane przez grupę mężczyzn. Wówczas kobieta odbarzona miłością przez jedną z głównych bohaterek, została zgwałcona. To była swego rodzaju kara społeczna – pokazanie braku aprobaty do miłości zakazanej, bo homoseksualnej. Warto dodać, że w tamtych czasach, miłość homoseksualna była niezgodna z prawem (aż do 1967 roku w Wielkiej Brytanii, a w niektórych krajach do dzisiaj za homoseksualizm grozi kara śmierci).
Po tej sytuacji jedna z głównych bohaterek zrozumiała, że nie może pozostać w małej miejscowości. Wyprowadziła się na tak długo, by ją zapomniano. Kiedy zmarł jej ojciec, który był okolicznym lekarzem, ona powróciła aby przejąc jego rolę.
Brak akceptacji – trzy historie
W filmie ukazane są trzy historie, które szczególnie zapadły mi w pamięci. W każdej z nich, pomimo, że są tak różne, wyrażany jest brak aprobaty społecznej, a nacisk kładzie się na normy społeczne. Nikoniecznie zdrowe i dobre dla społeczeństwa.
Pierwsza historia – miłość zakazana
Jest związana z gwałtem, który miał być karą za homoseksualny związek. Można sobie woyobrazić jak członkowie małej miejscowości, niemal każdego dnia dostarczali sobie atrakcji w postaci większego zainetersowania życiem dwóch kobiet, niż swoim własnym.
W trakcie studiowana seksuologii i historii homoseksualizmu, natknęłam się na informacje o tym, że gwałt na kobiecie (a nie rzadko gwałt zbiorowy), miał być „terapią”. Ta forma miała prowadzić do uatrakcyjnienia mężczyzny w oczach kobiety o orientacji homoseksualnej i sprawienia, by zmieniła „preferencje” (napisałam to słowo w cudzysłowie, bo orientacja nie ma nic wspólnego z preferencjami).
Niestety patrząc na to, co dzieje się w Polsce, niewiele się zmieniło. Można o tym chociażby przeczytać w tegorocznym artykule, dotyczącym tzw. „terapii reorientacyjnych”, „terapii przemiany” czy „terapii preparatywnej” itp. (nazw jest wiele, a chodzi o to samo – „nawrócenie” na heteroseksualizm):
„Zdarza się, że podczas takiej pseudoterapii dochodzi do molestowania seksualnego – jej uczestnicy są zmuszani do spania w jednym łóżku z samozwańczym terapeutą, doświadczają “zdrowego” męskiego dotyku czy egzorcyzmów.”
„Zakazanie pseudoterapii konwersyjnej obowiązkiem państwa”, Rzeczpospolita 13.03.2019
Druga historia – o przekonaniach matki ważniejszych od wyborów córki
Ukazuje brak akceptacji do pochodzenia (zamożności, koloru skóry). Bohaterka filmu zachodząca w ciążę z mężczyzną w którym jest zakochana (niestety, nie ma on białego koloru skóry jak ona), zostaje poddana przymusowej aborcji przez swoją matkę, wujka i osobę ją wykonującą. Finalnie aborcja niemal kończy się śmiercią. Na pomoc przychodzi miejscowa doktor, tak bardzo nie akceptowana z powodu swojej relacji.
To pokazuje, jak silne mamy przekonania dotyczące relacji społecznych i kulturowych, jak i relacji dziecko-rodzic. Sytuacja, w której matka „zamawia” aborcję, a podczas jej wykonywania trzyma córkę, by ją obezwładnić pokazuje, jakże bardzo przedmiotowo jest ona traktowana. Bo ważniejsze jest, by jej zachowanie wpisywało się w przekonania matki, niż ona sama, jako człowiek.
Trzecia historia – kobieta do garów
To obraz kobiety, która w tamtych czasach znaczyła niewiele. Chyba, że wizerunek kucharki, sprzątaczki, matki i kochanki, zadowala kobietę. Gdy doda się do tego wizerunku brak szacunku i wsparcia w budowaniu rodziny, okazuje się, że jednak nie jest to rola, w jakiej chciałaby się znaleźć większość kobiet.
Miłość zakazana
O tym jest ten film choć dla mnie, porusza wiele bardzo ważnych wątków, dotyczących budowania relacji, a co za tym idzie społeczności. Zdecydowanie warto zobaczyć ten obraz miłości zakazanej i poddać refleksji swoje dotychczasowe wybory, poglądy, a przede wszystkim przekonania.
To co wydaje nam się tak proste w ocenie, zazwyczaj w rzeczywistości wcale takie nie jest.
Seksualność – kilka artykułów w temacie
- „Coming out dziecka – jak sobie z nim poradzić?”
- „Chłopiec bawiący się lalkami będzie gejem? Prawda o orientacji seksualnej.”
- „Homoseksualizm. Czym jest?”
- „<<#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie>> – oczami psychologa”
Publikacje dotyczące seksualności
- „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” (Kampania Przeciwko Homofobii)
- „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” (Stowarzyszenie Akceptacja)
- „Wprowadzenie do psychologii LGB”, Iniewicz, Mijas, Grabski. 2012, wyd. Continuo
Filmy warte uwagi
- „Twój Simon” – kliknij by przeczytać recenzję
- „Tamte dni, tamte noce”
- „Środek świata”
- „Modlitwy za Bobiego”
- „Are you proud?”
- serial „Sex Education” – Netflix
- serial „Modern Love” – kliknij by przeczytać recenzję