W dzisiejszych czasach, nie trudno być samotnym. Coraz więcej ludzi doświadcza lęków i epizodów depresyjnych. Czy są łatwe sposoby na to, jak sobie z tym radzić?
Łatwe sposoby na samotność, lęki i depresję
Z pewnością nie ma sposobów łatwych i szybkich. Mogą być sposoby proste w założeniu, jednak to nie oznacza, że będą łatwe. Jeżeli natomiast ktoś twierdzi, że zna sposoby szybkie i łatwe, to warto podejść do takiej rekomendacji z dystansem.
Bowiem to, co dotyczy zdrowia psychicznego, jest silnie związane z czasem. Czasem jaki poświęcamy na działanie – czy to zmianę przekonań, terapię czy wdrażanie farmaceutyków.
Recepta lekarska: kup rośliny doniczkowe
Nie jest tajemnicą jak zbawienny wpływ na człowieka i jego zdrowie psychiczne, ma natura. Przez samo swoje zaistnienie w przestrzeni, wprowadza więcej „miekkości”, poczucia kontaktu z tym, co dla człowieka naturalne, oczyszcza powietrze, pomaga w zapobieganiu chorobom, przyspiesza proces leczenia, wpływa na efektywność w pracy, pobudza kreatywność i łagodzi stres.
A to wciąż nie są jeszcze wszystkie zalety posiadania roślin czy to w domu, w szpitalu czy w pracy.
Wielorktonie pisałam o tym, jak ogromne znaczenie ma kontakt z naturą na blogu. Nie znacie tych artykułów? Zapraszam do nadrobienia zaległości:
- „Stres i nerwy – jak sobie z nimi radzić? Shinrin-Youku”.
- „Natura lekarstwem na stres?”
- „Jak zredukować ryzyko chorób psychicznych?”
- „Jak zredukować ryzyko chorób psychicznych?”
Wszytsko to, co napisałam jest potwierdzone badaniami naukowymi. Jednak szczególnie zaciekawiło mnie jedno z nich. Jego autorzy podkreślają, że roliśny doniczkowe w przestrzeni w jakiej przebywamy, mogą wpływać na zwiększenie poziomu szczęścia.
To tak w temacie tego, co skolei pokazują badania psychologii pozytywnej – szczęście nie zależy od losu, boga czy dobrego urodzenia. To jakiego poziomu szczęścia doświadczamy, zależy w największej mierze od nas samych (i nie wiąże się z dobrami materialnymi czy zasobnością portfela).
Sposoby na samotność, depresję i lęki – Menchester, Anglia
Okazuje się, że z dobrodziejstwa doniesień naukowych, korzystają lekarze w Menchesterze (Anglia). Pracujący tam zespół lekarzy, przepisuje pacjentom ozdobne rośliny doniczkowe, zioła czy też rośliny warzywne. Zdarza się nawet, że następuje naturalny obieg tych roślin. Pacjenci je otrzymujący, po jakiś czasie z nimi wracją by je oddać. Po to by mogli z nich skorzystać inni apcjenci.
Ten nowy wprowadzony w Anglii program, pozwala pacjentom na obcowanie z nturą, zrozumienie tego, jak jest ona ważna, a także pozwala na włączenie się do ogrodniczych prac społecznych. Wpływa to na poszerzanie kręgu znajomych i budowanie relacji z innymi ludźmi, przy regularnym kontakcie z nturą.
Ten program został wprowadzony w Cornbrook Medical Practice w Menchesterze. Jest to miejsce, w którym pacjenci mają bardzo ograniczony dostęp do środowiska naturalnego.
Augusta Ward, sekretarz medyczny Cornbrook Medical Practice, powiedziała w wywiadzie dla „Metro UK”:
„Możliwość sprawowania opieki nad roślinami, przynosi tak wiele korzyści dla ludzi – szczególnie dla tych, którzy nie mają ogrodu lub zwierząt domowych”
sekretarz medyczny Augusta Ward, Cornbrook Medical Practice
Program ten jest szeroko wspierany przez władze miasta, ponieważ pozwala na promowanie zaangażowania społeczności w celu poprawy dobrobytu w mieście . Pacjenci tego programu, nie tylko czerpią korzyść z kontaktu z roślinami czy opieki na dnimi (często związanej z poczuciem bycia potrzebnym), lecz równiez nawiązują relacje społeczne.
Jak powiedziala jedna z lekarek:
„Jest wiele dowodów na to, jak dwie godziny w tygodniu w zielonej przestrzeni mogą poprawić nastrój – a to także ma fizyczne, psychiczne i emocjonalne korzyści. To coś, co musimy wykorzystać.” powiedziała dr Philippa James, lekarz ogólny z praktyki.
doktor Philippa James, Cornbrook Medical Practice
Czy rośliny doniczkowe rozwiązują problem samotności, depresji i lęków?
Oczywiście nie calkowicie i nie wprost. Jednak trzeba zwrócić uwagę, na szalenie wspierające działanie natury. Jeżeli mieszkamy na terenie, który nie jest tzw. miejskim terenem zielonym, nie mamy ogródka czy balkonu, kory można zazielenić, warto skorzystać z roślin doniczkowych.
Nie należy rozumieć tej metody, jako głównej i jedynej w celu rozwiązania wspomnianych trudności, a jako działanie wspomagające. Jeden z wielu, małych kroków ku temu, by dbać o swoje zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Jeżeli bowiem wiemy, że rosliny doniczkowe tak działają, dlaczego mamy tej wiedzy nie wykorzystać?
Na koniec bardzo ważne słowa, jednej z lekarek:
„Tak wiele z tego, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi i zdrowi, nie ma charakteru medycznego [nie jest środkiem farmaceutycznym]. Właśnie dlatego takie pomysły są tak cudownie skuteczne …”
doktor Ruth Bromley, Manchester Health and Care Commissioning
Źródło:
- Abernethy L (2019), „Plants are now being prescribed to help people with anxiety and depression”, Metro UK
- Papinchak, Heather L., Holcomb, E. Jay, Best, Teodora Orendovici, Decoteau, Dennis R. „Effectiveness of Houseplants in Reducing the Indoor Air Pollutant Ozone„. HortTechnology, 2009 19: 286-290
- Park SH, Mattson RH., „Ornamental indoor plants in hospital rooms enhanced health outcomes of patients recovering from surgery”, The Journal of Alternative and Complementary Medicine
- Shibata S, Suzuki N (2001). „Effects of indoor foliage plants on subjects’ recovery from mental fatigue”, North American Jouranl of Psychology 3(2):385-396.
- Thomsen JD, Sonderstrup-Andersen HHK, Muller R (2011). „People-plant relationships in an office workplace: perceived benefits for the workplaces and employees”, HortScience 46 (5): 744-752.
- Ulrich RS (1984), „View through a window may influence recovery from surgery”, Science 224:420–421.
- Yannick J, Brengman M, Willems K, Kathleen W (2009). „The effects of urban retail greenery on consumer experience: Reviewing the evidence from a restorative perspective„, Urban Forestry and Urban Greening 9:57–64.