Czas izolacji wciąż trwa. Wielu z nas boleśnie odczuwa skutki izolacji. Jednak niewiele mówi się o osobach, potrzebujących szczegolnego wsparcia w obszarze zdrowa psychicznego. Czy COVID19 wpływa na powstawanie lub pogłębianie psychozy?
Współczesne badania epidemiologiczne a psychoza
Wielu naukowców zajmuje się obecnie tematem COVID19. Nie tylko w zakresie szczepionek czy możliwości szybkiego testowania. Również w zakresie zdrowia psychicznego. Sytuacja taka jak epidemia, szczególnie o zasięgu globalnym, wpływa na człowieka. Zarówno na człowieka jako jednostkę, jak i na mikro-społeczności (rodzina, zespół w pracy), jak i na całe społeczeństwa.
Myśląc zatem o zdrowiu psychicznym, nie można tego ignorować. Naukowcy z Orygen Youth Health i La Trobe University z Melbourne (Australia), przeprowadzili przegląd współczesnych badań epidemiologicznych i pandemicznych. Celem tego działania było ocenienie potencjalnego wpływu sytuacji związanej z COVID19, na osoby z psychozą loraz na osoby zdrowe.
Z tego przeglądu wynikają dwa ważne wnioski:
- wzrost rozpowszechnienia psychozy w wyniku COVID19 naprawdopodobniej wiązałby się z ekspozycją na wirusy, wcześniejszą podatnością na zagrożenia oraz stresem psychospołecznym
- osoby z psychozą stanowią wyzwanie oraz potencjalne ryzyko dla pracujących z nimi specjalistów (możliwość ewentualnego zarażenia wirusem lekarza/psychologa/psychoterapeuty przez pacjenta z psychozą, z którym specjalista ma styczność)
Czy COVID19 różni się od innych wirusów?
Potocznie mówimy o tym, że COVID19 to nic innego, jak pewna odmiana grypy. Jednak z naukowego punktu widzenia, nie jest to to samo. Doktor Ellie Brown, współtwórczyni i współpracowniczka badań Orygen podjęła się analizy badań nad wirusami. „Pod lupę” swoich analiz naukowczyni wzięła powszechnie znane nam wirusy, takie jak MERS, SARS, świńska grypa i inne rodzaje grypy, które wystąpiły w ciągu ostatnich 20 lat.
Jak sytuacja związana z COVID19 wpływa na osoby z psychozą?
Dlaczego dr Brown podjęła się tej analizy? By oszacować istnienie związku pomiędzy występowaniem i rodzajem tych wirusów, a zmianą stanu zdrowia u osób ze zdiagnozowaną psychozą. Naukowczyni podkreśla:
„COVID-19 to bardzo stresujące doświadczenie dla wszystkich, szczególnie tych ze złożonymi potrzebami zdrowia psychicznego. Wiemy, że psychoza i pierwsze epizody psychozy są zwykle wywoływane przez znaczne stresy psychospołeczne. W kontekście COVID-19 może to obejmować stres związany z izolacją i koniecznością pozostawania w trudnych sytuacjach rodzinnych.”
Doktor Ellie Brown, Orygen Orygen Youth Health (Australia)
Okazuje się zatem, że COVID19 sam w sobie, jako wirus niekoniecznie wpływa na stan zdrowia osób z psychozą. Jednak już sytuacja związana z występowanie tego wirusa, może znacząco wpływać na stan zdrowia osób z psychozą.
Osoby te w tym okresie są szczególnie mocno odizolowane, często mają ekstremalnie ograniczone możliwości skorzystania ze wsparcia rodziny, przyjaciół czy specjalistów (lekarzy, terapeutów).
Co ważne doktor Brown podkreśla również, że:
„Te badania pokazują, że ich myśli [osób z psychozą] dotyczące ujemnego wpływu [COVID19] i ich zrozumienie wokół takich pojęć, jak dystans fizyczny, mogą różnić się od ich rozumienia w szerszej populacji.”
Doktor Ellie Brown, Orygen Orygen Youth Health (Australia)
Jednak to co szczególnie zwróciło moją uwagę w tym badaniach, to stwierdzenie, że:
„Osoby z psychozą to populacja szczególnie narażona na obecną pandemię COVID-19, a ich potrzeby są często pomijane”.
Doktor Ellie Brown, Orygen Orygen Youth Health (Australia)
COVID19 a zachorowanie na psychozę
Bardzo ciekawym odkryciem współtwórcy badań, profesora Richarda Gray’a z La Trobe University (Australia) jest to, że objawy psychotyczne, np. związane ze słyszeniem głosów, mogą pojawić się u osób z COVID19. Jest to mała grupa ludzi, jednak to ciekawe, że klasyczne symptomy psychozy, występują u nich ze względu na zarażenie wirusem.
Bardzo ważną uwagą dzieli się doktor Brown. Zaznacza, że osoby doświadczające depresji czy lęków, w sytuacji pandemii są w grupie ryzyka. Ryzyka pogłębienia się choroby, negatywnej zmiany stanu zdrowia i to jest rozumiane społecznie.
Konieczna jest jednak świadomość, że sytuacja związana z korona wirusem, może wpływać znacząco na mniejsze, lecz poważniejsze spektrum chorób psychicznych. Nie należy tego ignorować zarówno gdy się choruje, jak i jest się osobą bliską kogoś, kto doświadcza choroby psychicznej.
Profesor Gray potwierdza te obserwacje słowami:
„Jest to grupa, która prawdopodobnie będzie potrzebować większego wsparcia z powodu izolacji, zachowania dystansu fizycznego, częstego mycia rąk itp. Klinicyści mogą być tymi, którzy myślą i pracują nad tym, aby pomóc tej wrażliwej populacji.”
profesor Richard Gray, La Trobe University (Australia)
Jeżeli temat zdrowia psychicznego w odniesieniu do korona wirusa jest dla Was interesujący, zapraszam do lektury cyklu artykułów, które napisałam w tym temacie:
- „Stres, lęk i panika. Jak zadbać o siebie gdy panuje korona wirus?”
- „Korona wirus. Co powinien wiedzieć każdy rodzic?”
- „Korowina wirus a zawody pomocowe. Jak lekarze czy psychologowie mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?”
- Korona wirus – jak mogą zadbać o siebie osoby po kwarantannie?
Źródło
- Ellie Brown et al, „The potential impact of COVID-19 on psychosis: A rapid review of contemporary epidemic and pandemic research”, Schizophrenia Research, maj 2020