Wielu z nas teraz obawia się zarażenia korona wirusem. Martwimy się o zdrowie i życie naszych bliskich, to naturalne. W trudnej sytuacji znajdują się osoby podlegające kwarantannie np. szpitalnej lub w miejscu dalekim od rodziny (np. w innym kraju czy na innym kontynencie). Jak zadbać o siebie po wyjściu z kwarantanny?
Czego mogą doświadczyć osoby w kwarantannie?
Izolacja od innych ze względu na podejrzenie korona wirusa jest trudnym doświadczeniem. Niemal każdy z nas, kto zostaje w domu czuje sie trochę jak więzień. Osoby przechodzące szpitalna kwarantannę, odczuwają to zazwyczaj znacznie silniej. Poziom ich przykrych emocji jest jeszcze bardziej podniecony i zazwyczaj towarzyszy im ogromne poczucie samotności.
Nawet kiedy okazuje się, że choroba jednak nas nie dotyczyła, po wyjściu z kwarantanny czujemy się inaczej. To są doświadczenia tego typu, których większość z nas nie chce przechodzić. W takiej sytuacji, możemy przykładowo doświadczać:
- mieszanych emocje, z dużym naciskiem na przykre emocje, a także poczucie ulgi po kwarantannie
- lęk o własne zdrowie i życie
- stresu związany z doświadczeniem silnego monitorowania siebie lub bycia monitorowanym przez inne osoby, w celu wykrycia objawów korona wirusa
- smutku, złości, frustracji, rozgoryczenia z powodu izolowania się bliskich, którzy mają obawy przez zarażeniem się od nas wirusem; często wiąże się to także z poczuciem odrzucenia
- poczucia winy, z powodu braku możliwości do wykonywania pracy w należyty sposób czy obowiązków rodzicielskich, w trakcie kwarantanny
- inne zmiany zdrowia psychicznego
Co mogą zrobić dla siebie osoby po wyjściu z kwarantanny?
Przede wszystkim jest to czas zażegnania przeszłych doświadczeń, uporania się z uporczywymi myślami czy emocjami. Szczególnie pomocne jest w tym wsparcie psychologa czy psychoterapeuty. W niektórych przypadkach, takie doświadczenia mogą traumatyczne.
Szczególnie istotne po wyjściu z kwarantanny jest:
- zadbanie o dobry sen
- zadbanie o zdrową dietę, bogatą w pełnowartościowe, zbilansowane posiłki
- zadbanie o odpoczynek, co może oznaczać wrócenie do pracy w późniejszym terminie niż zakładany
- dbanie o relacje – kontakt chociażby telefoniczny, z ważnymi osobami
- praca z emocjami i myślami, by nie ścigały nas do przeszłości (pomocna w tym jest uważna obserwacja swojego stanu psychicznego, medytacja oraz joga)
- mówienie głośno o swoich emocjach, uczuciach – nie zamykanie się w sobie
- powrót do rutyny dnia (jeżeli powrót do pracy jest niemożliwy, warto zadbać o rutynę poranną i wieczorną, także rutyny związane z posiłkami)
- proszenie o pomoc, kiedy odczuwalny jest brak sił, mobilizacji, nadmiar emocji czy myśli; w tym także pomoc psychologa czy psychoterapeuty (nie warto z tym czekać do ostatniej chwili lub oczekiwać, że bliscy się domyślą, że potrzebuje ich wsparcia)
Pomocne artykuły
Wielu z nas naprawdę nie docenia wartości i znaczenia oddechu, a jednak warto dowiedzieć się o tym więcej i zacząć stosować:
Medytacja jako forma uspokojenia umysłu, zachowania spokoju, równowagi emocjonalnej:
Praktyka uważności to jedno z kolejnych działań, jakie możesz podjąć wraz z rodziną, by zadbać o zdrowie i redukcję przykrych emocji:
- „Mindfulness czyli co?”
- „Uważność – poprzyglądaj się własnym myślom [ćwiczenie]”
- „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz.”
Warto dowiedzieć się także jak joga, traktowana jako holistyczne podejście do człowieka, wspierająca system immunologiczny, redukująca natężenie przykrych emocji i napięć (psychicznych i fizycznych), pozwalająca na relaks i rozluźnienie:
- „Joga a efekty. Czyli co Ci da 7 minut jogi dziennie?”
- „Pomóc w depresji? Joga w depresji, stanach lękowych i ruminacji”
W mojej ocenie ważny jest także artykuł „Rola emocji w procesie rozwoju choroby oraz w procesie zdrowienia”. Dowiecie się z niego jak ważną rolę w procesie choroby co raz zdrowienia odgrywają emocje. To szczególnie ważny watek w okresie pandemii, dla wszystkich osób chorych przewlekle czy zmagających się z chorobami psychicznymi.
Jeżeli czujesz, że obecna sytuacja powoduje nadmiar emocji i myśli, wpadasz w panikę, nie potrafisz uspokoić swojego stanu napisz do mnie i umów sesję online. Bardzo chętnie pomogę Ci w tej trudnej sytuacji. Przydatny może być dla Ciebie indywidualny trening relaksacyjny.