Kiedy co raz więcej informacji dociera do nas o zakażeniach korona wirusem, naturalną relacja jest lęk. Bardzo silnie mogą odczuwać go rodzice. Jeżeli jesteś rodzicem – ten artykuł jest dla Ciebie!
Korona wirus – jak zadbać o siebie w silnym stresie podczas pandemii?
Napisałam o tym artykuł, który opublikowałam wczoraj. Znajdziesz go tutaj: „Stres, lęk i panika. Jak zadbać o siebie gdy panuje korona wirus?”
Dzisiejszy artykuł jest skierowany do rodziców. W kolejnych dniach, pojawią się kolejne artykuły dotyczące zdrowia psychicznego, w tym szczególnym czasie pandemii. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne – bądź na bieżąco.
Informacje dla rodziców
Rodzice mogą na obecną sytuację związaną z korona wirusem, reagować szczególnie wysokim poziomem strtesu. Dotyczy to lęku o zdrowie i życie ich dzieci. Jest to zupełnie naturalna reakcja – jednak panika rodzica nie pomaga dziecku, a może powodować wzrost poziomu stresu. Bez względu na to ile dziecko ma lat.
Spokój dorosłych, racjonalnie podejście do sytuacji jest tym, co jest dla dzieci pomocne. W dużej mierze dzieci poprzez obserwację dorosłych, niejako „przejmują” sposób reakcji. Im bardziej spokojni, pewni i uzbrojeni w wiedzę są rodzice, tym bardziej wspierający są dla dzieci.
Dzieci na tę sytuację mogą reagować bardzo różnie, jednak warto znać podstawowe warianty zachowania.
Potencjalne reakcje dzieci i młodzieży na sytuację związną z korona wirusem:
- nadmierny płacz, irytacja u młodszych dzieci
- łatwość wpadania w stan silnego poddenerwowania, paniki, złości
- powrót do zachowań, z których dzieci niedawno wyrosły (trudności w toalecie, moczenie nocne, cofnięcie mowy)
- nadmierne zamartwianie się „na zapas”
- poczucie odpowiedzialności za innych (np. chęć uratowania, chronienia bliskich)
- wysoki poziom smutku, przygnębienia (manifestujące się np. w niecheci do rozmów, kontaktów, zabaw, które sparwiały radość i były atrkacyjne)
- zmiana nawyków żywieniowych
- zmiana rytmu snu
- drażliwość, „odgrywanie się”, „złośliwość”
- słaba wydajność w edukacji
- unikanie obowiązków szkolnych i domowych
- trudności z koncentracją
- trudności z pamięcią
- unikanie działań, które dziecko wykonywało w przeszłości
- bóle głowy, brzucha lub innych części ciała
- zażywanie używek – w tym tytoniu, alkoholu, narkotyków czy dopalaczy
W takich sytuacjach szczególne przydatne jest podejście rodzica ze współczuciem, zrozumieniem i empatią. Złość na dziecko, że reaguje w taki sposób, nie tylko może pogłębić wspomniane reakcje. Przede wszystkim może prowadzić u dziecka do poczucia, że nie ma ono wsparcia wśród najbliższych, nie jest bezpieczne, rozumiane.
Sposoby na wspieranie dzieci i nastolatków w takiej sytuacji:
- rozmawiaj z dziećmi o korona wirusie, opierając się na faktach, odpowiadaj na pytania, wspólnie z nimi poszukuj odpowiedzi w rzetelnych źródłach; dostosuj te rozmowy do wieku dziecka, by były one dla niego zrozumiałe, nie powodowały dodatkowego zmieszania czy irytacji
- zapewnij dzieci, kiedy wspólnie z nimi dbasz o środki bezpieczeństwa, że są bezpieczne. Jednocześnie daj im znać, że ich poczucie lęku i zagrożenia jest całkowicie naturalną, zdrową reakcją. Podziel się z nimi informacjami o tym, jak Ty radzisz sobie w tej trudnej sytuacji – pozwól im uczyć się od Ciebie
- ogranicz ekspozycję całej rodziny na wiadomości, wydarzenia czy artykuły dotyczącego korona wirusa, również te z mediów społecznościowych. Jeżeli poszukujesz informacji, rób to jedynie w rzetelnych źródłach. Nie skupiaj się na tym co mówią i piszą o tym osoby, które nie mają o tym temacie pojęcia
- dbaj o swoje rutyny, nie pozwól aby zmieniły się one z powodu korona wirusa. Jeżeli szkoły, przedszkola są zamknięte, a Ty pracujesz z domu, stwórz domowy plan zajęć edukacyjnych, relaksacyjnych i rozrywkowych dla całej rodziny
- bądź wzorem do naśladowania – rób przerwy w pracy, odżywiaj się zdrowo, nawadniaj, ogranicz używki, ćwicz jogę, medytuj, dbaj o sesje oddechu i wysypiaj się
- pozostań w kontakcie z bliskimi i rodziną – telefonicznym, przez Skype, WhatsApp czy inne komunikatory
O tym co jeszcze można zrobić dla siebie by obniżyć poziom stresu, napisałam w dzisiejszym poście na Instagramie.
Zapraszam Cię również do dołączenia do akcji #mojapraktykawdziecznosci , która rozpoczęłam 6 marca 2020. Jej ogromna zaletą jest to, że można prowadzić te praktykę razem z dzieckiem.
Więcej praktyce wdzięczności do wiesz się tutaj:
- „Praktyka wdzięczności. Czym jest i jakie daje korzyści?”
- „Po co nam wdzięczność? Czyli o akcji #mojapraktykawdzięczności”
Pomocne artykuły
O tym, jak ważny jest dla nas oddech i jak można go wykorzystać w trudnych sytuacjach:
Czym jest medytacja? Jak ją praktykować i dlaczego stanowi tak ważny element życia? Przeczytaj poniżej, zrób wskazane ćwiczenia:
Praktyka uważności – kolejne działanie dla Ciebie i Twojej rodziny, które możesz wprowadzić, aby zadbać o zdrowie i redukcję przykrych emocji:
- „Mindfulness czyli co?”
- „Uważność – poprzyglądaj się własnym myślom [ćwiczenie]”
- „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz.”
Polecam Ci także przeczytanie artykułów dotyczących jogi – jest to praktyka wspierająca system immunologiczny, redukująca natężenie przykrych emocji i napięć (psychicznych i fizycznych), pozwalająca na relaks i rozluźnienie:
- „Joga a efekty. Czyli co Ci da 7 minut jogi dziennie?”
- „Pomóc w depresji? Joga w depresji, stanach lękowych i ruminacji”
Natomiast w artykule „Rola emocji w procesie rozwoju choroby oraz w procesie zdrowienia”, napisałam o tym, jak ważną rolę w procesie choroby jak i w procesie zdrowienia odgrywają emocje. Dlatego szczególnie teraz, dla wszystkich osób chorych przewlekle czy zmagających się z chorobami psychicznymi, ten tekst może mieć duże znaczenie.
Jeżeli czujesz, że obecna sytuacja powoduje nadmiar emocji i myśli, wpadasz w panikę, nie potrafisz uspokoić swojego stanu napisz do mnie i umów sesję online. Bardzo chętnie pomogę Ci w tej trudnej sytuacji. Przydatny może być dla Ciebie indywidualny trening relaksacyjny.