26 kwietnia obchodzony jest Dzień Widoczności Lesbijek, który jedmnoczesnie jest pierwszym dniem Tygodnia Widoczności Lesbijek (26.04 – 2.05). To ważny czas w kalendarzu. Dlaczego tak jest i co w związku z tym postanowiłam? Przeczytaj poniżej.
Dlaczego Dzień i Tydzień Widoczności Lesbijek ma znaczenie?
Dlatego, że warto siebie celebrować – takim jakim się jest. Nie z powodu sukcesów, dobrych stopni, certyfikatów, ilości znanych języków czy złotówek na koncie. A dlatego, że jest się sobą.
Lesbijki to marginalizowana grupa społeczna. Stanowią mniejszość seksualną w Polsce, jednak nawet w społeczności LGBT+ zdarza się, że są spychame na margines. Przez lata relacje kobiet były traktowane albo jako niepoważne (przecież każda kobieta chce być matką więc relacja w której żadna z kobiet nie jest dawcą nasienia, nie jest poważna) albo „jedynie” jako relacja przyjacielska.
Z powodu homofobii, stereotypów i kultury, wiele kobiet nie mówiło i wciąż nie mówi o sobie. Bały się przełamania „norm społecznych”, te które były matkami, obawiały się czy kontakty z dzieckiem nie zostaną im utrudnione, wreszcie obawiały się o swoje bezpieczństwo – psychiczne i fizyczne.
Matka przegrywająca sprawy sądowe – bo jest lesbijką
Jeśli popatrzymy na sytuacje z jakimi mierzyły się lesbijki, nie jest to zaskakujące. W zeszłym roku polska lesbijka wygrała proces w Strasburgu, gdzie stwierdzono, że „doszło do dyskryminacji”. Kobieta przegrywała sprawy sądowe dlatego, że dla sędziów ważniejsza była jej orientacja psychoseksualna, niż jakość relacji z dzieckiem i postawa wobec dziecka.
Ta kobieta, lesbijka, matka walczyła o prawo do opieki nad synem przez trzy lata przed polskimi sądami i 11 lat przed sądem w Strassburgu. Otrzyma 10 tysięcy euro zadośćuczynienia. Więcej na temat temat dowiesz się tutaj.
To jest sytaucja która uwidacznia z jakimi problemami życiowymi i w jakiej skali, może spotkać się w Polsce lesbijka. I to między innymi dlatego widoczność lesbijek i edukacja seksaulna, mają tak ogromne znaczenie. Szczególnie w kraju takim jak Polska, który nierozewalnie jest związany z polskim kościołem katolickim – nawet w oszabrze ustalania ustaw (przykład pierwszy z brzegu – temat aborcji).
Co na Temat Dnia i Tygodnia Widoczności Lesbijek myślą lesbijki?
W tym szczególnym czasie, chcę oddać głos lesbijkom. Nie chce by tutaj znajdowały się artykuły tylko mojego autorstwa – związane z tym co wiem od lesbijek, które znam, z którymi pracuję w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym czy o których doświadczeniach czytam reportaże i badania naukowe. Chcę, żeby mojej przestrzeni w sieci, lesbijki mogły wyrazić to, co one myślą. Mogły powiedzieć czego one potrzebują, co jest dla nich ważne i przede wszystkim – kim są.
Bardzo podobnie zrobiłam w odniesieniu do osób transpłciowych w tym roku. Chcę byś czytając mojego bloga mogła/mógł/mogło poznać te osoby bliżej.
Dlatego kolejne artykuły, będą treściami, ktore stworzyły one – lesbijki, na moją prośbę. Bardzo się cieszę, że dziewczyny zgodziły się wziąć udział w tym projekcie i jestem im za to ogromnie wdzięczna. Mamm nadzieję, ze Ty również to docenisz. Uważam, że ich gło w budowaniu ich widoczności jest najbardziej istotny – zarówno dla nich samych, by się nie ukrywać, jak rownież dla społeczeństwa, by bliżej je poznać, zrozumieć i wiedzieć jak wspierać.
Czego życzę lesbijkom w czasie ich świętowania widoczności?
Wszystkim lesbijkom życzę by zostały uszanowane prawnie jak i społecznie. By ich orientacja psychoseksualna nie miała znaczenia w odniesieniu do tego jakie mają prawa i szanse, bo wobec nikogo nie powinny być stosowane takie kryteria – kryteria orientacji psychoseksualnej. Żyjemy w XXI wieku i to już naprawdę czas odpuszczenia zabobonów i uszanowania róznorodności.
Posłuchaj lesbijek w podcastach – co mówią o sobie, swoim życiu, potrzebach:
Filmy czy seriale o lesbijkach, które warto zobaczyć:
- „Anne+” – oczami psycholożki
- ”Zakochana Anais” – oczami psycholożki
- „Queering” – oczami psycholożki
- „Tell It to the Bees” – oczami psychologa
- „The Perfect Family” – oczami psychologa
- „Jenny’s Wedding” – oczami psychologa
- w tym poście na Instagramie dowiesz się o jeszcze jednym serialu, którego nie zdązyłam jeszcze zrecenzować, a już teraz mogę napisać, że bardzo go polecam:)
Tworzę bezpieczną przestrzeń dla wszystkich, którzy poszukują wsparcia – niezależnie od historii życiowej, osobistych doświadczeń czy orientacji psychoseksualnej. Wirtualny Gabinet Psychologiczny Psyche Tee, który prowadzę od początku istnienia jest przyjazny osobom LGBT+ i ich bliskim. Jestem sojuszniczką osób LGBT+ i ich bliskich.
O tym jak traktuję szeroko rozumianą różnorodność, opowiadałam w podcaście do którego zaprosiła mnie Ada: