Film, który pozwala na śmiech, a momentami powoduje łzy. Film, którego tematyka wyadawać się może, nas nie dotyczy, jednak w gruncie rzeczy, nie omija żadnego z nas.
Zamiast wstępu
Jest to film sklasyfikowany w kategorii tragi-komedii. Rzeczywiście mogę się z ta klasyfikacją zgodzić, bo bywają zarówno momenty zabawne, jak i te w których wcale nie chce się śmiać. Szczególnie jeśli jesteśmy w stanie podejść do bohaterek filmu empatycznie.
Film nie jest nowy, bo powtał w 2011 roku, jednak nie przejmujcie się tym zbytnio. Nie stracił na aktualności.
O czym jest film „The Perfect Family” ?
To bardzo ciekawa historia. Jedną z głównych bohaterek jest kobieta, która jest oddaną katoliczką, żoną i wydawałoby się matką. Dlaczego napisałam wydwałoby się? Myślę, że jeżeli zobaczycie film, będzie to jasne. Jadnak napiszę o tym krótko za chwilę.
Wspomniana bohaterka, Eileen zostaje w swojej społeczności kościelnej nominowana do jednej z najwyższych możliwych nagród kościelnych. Ta sytuacja powoduje, że jej podejście do najbliższych znacząco się zmienia. Chcąc niejako udowodnić, że rzeczywiście zasługuje na tę nagrodę, stara się stworzyć iluzję rodziny idealnej (bardzo spójnie z tytułem filmu).
Jednak to tworzenie iluzji perfpekcyjnej rodziny, nie rozgrywa się tylko w jej głowie. Niestety usilna chęć jej stworzenia, uderza w najliższych Eileen – jej rodzinę, a szczególnie córkę. Cena jaką ponosi Shannon, córka fantazjującej matki, jest bardzo wysoka.
Doświadcza ona bowiem odrzucenia i zaprzeczenia tego, kim jest. Matka dążąc do wykreowania ideału, daje córce jasno do zrozumienia, że jej homoseksualna orientacja nie będzie akceptowana. Podobnie jaj jej wybory życiowe oraz chęć tworzenia związku oraz rodziny z partnerką, z która jest od kilku lat – Angelą.
O podjemowaniu życiowych wyborów
Uwaga spoiler! W pewnym momencie dochodzi do rozmowy między matką, a córką, po jednym ze spotkań w kościele. Matka oświadcza, że została wystosowa petycja, przeciwko osobom homoseksualnym, które chcą być rodzicami.
Rozmowa przebiega w czasie, kiedy Shannon i Angela starają sie o to, aby zostać rodzicami więc tym bardziej boli wiadomość o tym, że Eileen podpisała wspomnianą petycję.
Jest to monent, w którym zderza się wizja dealnej rodzine Eileen oraz życiowe wybory Shannon, do których ma ona prawo. Można spierca się o to, kto ma rację, jednak myślę, że taki sposób podejścia do sprawy, nie doprowadzi do żadnego sensownego wniosku.
Warto na tę sprawę popatrzeć nieco inaczej. Nie przez pryzmat iluzji, przekonań czy lęku (przed odrzuceniem, ostracyzmem społecznym, anulowaniem nominacji do nagrody kościelnej), a przez pryzmat tego, co poprzez takie działania zyskują lub tracą te osoby jako rodzina, społeczność.
Czy brak akceptacji orientacji córki, ze strony matki sprawi, że jej orientacja ulegnie zmienia? Oczywiście, że nie. Czy takie odrzucenie dziecka, z powodu tego, że jest sobą wzmacnia relację, zaufanie? Oczywiście, że nie. Czy udawanie, że jest się innej orientacji niż w rzeczywistości pomaga budować zdrową, bliską relację? Oczywiście, że nie – oszukujemy i siebie i innych, nie jesteśmy autentyczni.
Zatem przyjmując taką postawę można tylko stracić i to w szerokim wymiarze, bo nie dotyczy to jedynie Eileen i Shannon, a także Angeli ich przyszłego dziecka, jak i dalszej części rodziny.
O autentyczności i akceptacji w odniesieniu do orientacji, pisałam w artykule: „Coming out. Czy ma znaczenie i dla kogo?„
Więcej na temat orientacji napisałam natomiast w tym artykule: „Chłopiec bawiący się lalkami będzie gejem? Prawda o orientacji seksualnej.”
Czy warto zobaczyć ten film?
Moim zdaniem tak. Jest kilka filmów w tej tematyce, jednak nie można powiedzieć, że jest ich sporo i że łatwo na nie trafić w popularnych mediach.
Oglądanie tego typu kina może nam pokazać perspektywe, jakiej nie widzimy, pobudzić pokłady wrażliwości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę z tego, z czym on się zmaga, na skutek chociażby braku akceptacji z naszej strony (nie wspominając o ostrzejszych formach rekacji na orientację inną niż heteroseksualna, co w Polsce wcale nie jest rzadkie – przeczytasz o tym tu, tutaj, tutaj i wreszcie tutaj).
Seksualność – kilka artykułów w temacie
- „Coming out dziecka – jak sobie z nim poradzić?”
- „Chłopiec bawiący się lalkami będzie gejem? Prawda o orientacji seksualnej.”
- „Homoseksualizm. Czym jest?”
- „<<#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie>> – oczami psychologa”
Publikacje dotyczące seksualności
- „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” (Kampania Przeciwko Homofobii)
- „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” (Stowarzyszenie Akceptacja)
- „Wprowadzenie do psychologii LGB”, Iniewicz, Mijas, Grabski. 2012, wyd. Continuo
Filmy warte uwagi
- „Twój Simon” – kliknij by przeczytać recenzję
- „Tamte dni, tamte noce”
- „Środek świata”
- „Modlitwy za Bobiego”
- „Are you proud?”
- serial „Sex Education” (Netflix) – przeczytaj recenzję
- serial „Modern Love” – przeczytaj recenzję