O edukacji seksualnej, ku mojej uciesze, mówi się coraz więcej. Podawanie tej wiedzy w zróżnicowanej postaci ma duży sens. Jedną z takich postaci jest film. Czy „Sex Education” jest rzetelnym obrazem, wartym uwagi?
„Sex Education”
To serial brytyjskiej produkcji, stworzony przez Laurie Nunn. Swoją premierę miał w styczniu 2019 roku na platformie Netflix. Ponad 40 mln ludzi widziało pierwszy sezon serialu, po jego premierze. To ogromny sukces, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy tematykę.
Drugi sezon został wypuszczony w styczniu 2020 roku. Już dzisiaj wiemy, że powstanie trzeci. I bardzo dobrze, bo rzeczywiście jest to obraz warty uwagi – zarowno nastolatków, jak i osób dorosłych. Szczególnie rodziców, nauczycieli czy innych osób mających dużą styczność z młodzieżą.
Kontekst
W pierwszym sezonie bardzo widoczny jest obraz nieco niezdarnego nastolatka Otisa Milburna. Ma on ambiwalentny stosunek do seksu, w przeciwieństwie do jego matki. Ona nie tylko lubi seks, lecz również zajmuje się tą dziedziną zawodowo – jest terapeutką w tej dziedzinie.
Oglądając serial zauważamy, jak stosunek Otisa do tematu seksualności się zmienia. Działając wraz z koleżanką, zakłada nieoficjalny biznes, świadczący poradnictwo w dziedzinie szeroko rozumianej seksualności dla nastolatków. Korzysta w tym działaniu z wiedzy swojej matki, choć ona nie jest tego świadoma.
Drugi sezon pokazuje nam jak zmienia się dynamika życia bohaterów. Otis jest w związku z Olą, doświadczając wielu trudności i presji, w temacie seksualności. Ma również dylemat moralny dotyczący dalszego działania w temacie poradnictwa w obszarze seksualności.
O czym jest ten serial?
Może się wydawać, że w tym serialu nie ma nic ciekawego. To opis historii przez jaką przechodzi większość nastolatków, każdy ma przecież jakieś trudności w obszarze seksualności w okresie dojrzewania. Jednak ten serial to znacznie więcej.
Dlaczego jest tak wartościowy? Ponieważ rzeczywiście edukuje – pokazuje świat emocji, seksualności, cielesności, moralności, akceptacji. A każdy z tych światów, to bardzo obszerny worek tematyczny.
Przykładowo w temacie seksalności, uczymy się nie tylko o chorobach przenoszonych drogą płciową, orgazmie czy antykoncepcji. Poruszany jest także temat orientacji seksualnej (a mamy je cztery: heteroseksualna, homoseskaulna, biseksualna i aseksulana), tożsamości i identyfikacji.
To bardzo ważne obszary, ponieważ ich odpowiednie zintegrowanie, bardzo silnie wpływa na poziom szczęscia i zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Więcej na ten temat, możesz przeczytać tutaj: „Coming out. Czy ma znaczenie i dla kogo?”
W serialu porusza się takze temat emocji, nierozerwalnie związanych ze światem seksualności i relacji. To wizja lęków przed tym jak wypadniemy przy „pierwszym razie”, lęku przed odrzuceniem, lęku przed coming outem czy przyjemności wynikającej z dotyku, bliskości z drugim człowiekiem. Tych emocji jest znacznie więcej, a ich wachlarz jest znacznie szerszy.
Na temat coming out, przeczytasz więcej tutaj: „Coming out dziecka – jak sobie z nim poradzić?”
Dlaczego warto zobaczyć „Sex Education”
Bo to jest naprawdę dobry serial. Pokazuje szeroko trudności z jakimi zmagają się nastolatki, jest rzetelnie przygotowany, a dialogi są bardzo poruszające.
Gra aktorska jest na wysokim poziome, co pozwala mieć rzeczywiste poczucie, że to są historie autentycznych osób, a nie jedynie kreacja.
Ponadto wielokrotnie sceny z tego serialu skłaniają do refleksji. Bardzo mocno podkreślony jest wątek akceptacji i relacji dziecko-rodzic. Tego jak ważne jest, by rodzice pozwoli swojemu dziecko na to, by było sobą, zamiast narzucać mu własną wizję tego kim, i jakie jest.
Poza tym warto dodac, że jest to serial w którym nie brakuje humoru i zabawnych sytuacji. Zatem, jest to nie tylko serial edukacyjny, lecz równiez rozrywkowy. Czy może być lepsze połączenie?
Seksualność – kilka artykułów w temacie
- „Coming out dziecka – jak sobie z nim poradzić?”
- „Chłopiec bawiący się lalkami będzie gejem? Prawda o orientacji seksualnej.”
- „Homoseksualizm. Czym jest?”
- „<<#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie>> – oczami psychologa”
Publikacje dotyczące seksualności
- „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” (Kampania Przeciwko Homofobii)
- „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” (Stowarzyszenie Akceptacja)
- „Wprowadzenie do psychologii LGB”, Iniewicz, Mijas, Grabski. 2012, wyd. Continuo
Filmy warte uwagi
- „Twój Simon” – kliknij by przeczytać recenzję
- „Tamte dni, tamte noce”
- „Środek świata”
- „Modlitwy za Bobiego”
- „Are you proud?”
- serial „Sex Education” – Netflix
- serial „Modern Love” – kliknij by przeczytać recenzję
Inne filmy dotyczące seksualności:
- „Tell It to the Bees” – oczami psychologa
- „Jenny’s Wedding” – oczami psychologa
- „Modern love” – oczami psychologa
- „The dating project” – oczami psychologa