W ostanim artykule napisałam czym jest masturbacja. Jednak dookoła tego tematu wciąż krąży wiele mitów. Rozprawmy sie z nimi – jakie są fakty i mity na temat masturbacji? Przeczytaj!
Fakty i mity na temat masturbacji? W pierwszym artykule napisanym w ramach cyklu Maj – miesiąc masturbacji, zatytułowanym Czym jest masturbacja? pisałam, że o masturbacji bardzo chętnie się żartuje. Pierwszy mit dotyczy tego właśnie tego żartu.
Zapraszam Cię do lektury drugiego artykułu w ramach cyklu Maj – miesiąc masturbacji! Przez cały maj, raz w tygodniu będę dodawać jeden artykuł dotyczący masturbacji. W sumie ich wszystkich w maju pojawi się pięć.
Mit: Wszyscy się masturbują, ci którzy temu przeczą kłamią
Fakt: Nie, nie wszyscy się masturbują, choć robi to wiele osób. Masturbacja, czy samomiłość jak wolę ją nazywać, dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, osób niebinarnych czy interpłciowych. Z danych przedstawionych przez wynika, że:
- we wszystkich grupach wiekowych 73,8% mężczyzn się masturbuje
- we wszystkich grupach wiekowych 48,1% kobiet się masturbuje
Mit: Masturbacja prowadzi do szaleństwa/zaburzeń psychicznych
Fakt: Tego typu głosy nie mają związku z prawdą. Najczęściej są połączone z wierzeniami religijnymi, które masturbację łączyły, a czasami wciąż łaczą z aktywnościami negatywnymi czy szatańskimi. Jednak patrząc na masturbację z perspektywy biologii, psychologii czy seksuologii, nie jest ona działaniem prowadzącym do jakichkolwiek trudności psychicznych czy ryzyka doświadczeń tego typu.
Wyjątkiem są osoby, które z powodu narracji religijnej i/lub kulturowej, podczas masturbacji lub po niej doświadczają wstydu, poczucia winy, lęku. Jednak nie jest to związane z tym, że masturbacja wywołuje ten efekt, a z tym, że osoby pozwalające sobie na samomiłość (masturbację) z powodów narracji kulturowej i/lub religijnej mają do niej takie nastawienie.
W przypadku takich doświadczeń warto skonsultować się z osobą zajmującą się takim obszarem seksualności: psycholożką pracującą w tym obszarze, seksuolożką czy ekspertką sex coachingu.
O tym Czym jest seks coaching? pisałam już jakiś czas temu.
Jeżeli chcesz wiedzieć Czego możesz się spodziewać po współpracy z ekspertką seks coachingu?, ten artykuł będzie dla Ciebie!
Mit: Masturbacja może wywoływać problemy: impotencję, skrzywienie penisa, ślepotę, łysienie, intensywny porost włosów na dłoniach, sine łokcie, zapalenie pęcherza moczowego, trudność z oddawaniem moczu
Fakt: Masturbacja nie wiąże się z żadnymi negatywnymi doświadczeniami w obszarze ciała. Jedyne co może się wydarzyć, to otarcia podczas masturbacji. Najczęściej wynikają z braku stosowania lubrykantu lub za małej jego ilości.
Masturbacja nie jest szkodliwa, a legendy o ślepocie i sinych łokciach znamy od dziesiątek lat dlatego, że był to sposób na sianie lęku i strachu wobec własnego ciała. Zgodnie z założeniem, że jesli będziesz się czegoś bać (szczególnie gdy jest to widoczne) nie będziesz tego robić.
Gdy popatrzy na wyniki badań świadczące o częstotliwości masturbacji, większość osób na świecie miałaby silne owłosienie na rękach, łysinę, doświadczyłaby ślepoty oraz sinych łokci. Czy możesz powiedzieć, że właśnie takie osoby najczęściej spotykasz w swoim życiu?
Mit: Jeśli masturbujesz się będąc w związku, to oznacza, że dzieje się z nim coś złego
Fakt: To dość częsta narracja, że masturbacja i ilość seksu między osobami partnerskimi jest wskaźnikiem jakości relacji. Jednak dotyczy to bardziej braku wiedzy i lęku niż prawdy. Masturbacja czyli dotykanie swojego ciała w miejscach i w sposób, który sprawia nam przyjemność, świadczy o tym, że chcemy doświadczać przyjemności. Nic poza tym.
Dotyczy to ludzi niezależnie od tego czy są w związku czy też nie. Zarówno osoba będąca w relacji długotrwałej może sobie pozwalać masturbację, jak i osoba będą w związku trzy miesiąca, a także singielka. Podczas masturbacji możemy doświadczać przyjemności, innego typu relacji ze sobą, zmniejszenia odczuwania bólu, niepokoju czy stresu.
Samomiłość (masturbacja) może być wręcz pomocna w związkach – pozwala wiedzieć i zrozumieć co nam sprawia i przyjemność, dzięki czemu pewniej wchodzimy w bliską relację seksualną z osobą partnerską i łatwiej jest nam mówić o tym, co sprawia przyjemność, a co nie. Takie rozmowy w związkach są ważne – pozwalają unikać zbędnego napięcia i trwania w postawie „jak mnie kocha, to się domyśli”.
Ponadto wspólna masturbacja może być doświadczeniem bardzo zbliżającym do siebie osoby partnerskie i/lub być erotycznym działaniem.
Mit: Masturbującym się nastolatkom grozi hiperseksualność i rozwój dewiacyjnych zachowań seksualnych
Fakt: Masturbacja jest zdrowym i trwałym elementem seksualności, jak czytamy w publikacji naukowców:
Rozwój seksualny jest procesem dynamicznym w okresie dojrzewania, a masturbacja jest trwałym elementem seksualności. Wydaje się, że istnieją fundamentalne różnice między męską i żeńską ekspresją seksualną. Pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę, że wielu nastolatków się masturbuje i omawiać masturbację z pacjentami, ponieważ masturbacja jest integralną częścią prawidłowego rozwoju seksualnego.
Robbins, C. L., Schick, V., Reece, M., Herbenick, D., Sanders, S. A., Dodge, B., & Fortenberry, J. D. (2011). Prevalence, frequency, and associations of masturbation with partnered sexual behaviors among US adolescents. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, 165(12), 1087-1093.
Ponadto masturbacja według tych wyników badań, wpływa na częstsze używanie prezerwatyw podczas seksu partnerskiego. Autorzy tej publikacji przytaczają też inne wyniki badań, wskazując, że masturbacja pozytywnie wpływa na inne doświadczenia seksualne, następujące w późniejszym życiu osób badanych.
Nie można także pominąć faktu, że samomiłość (masturbacja) jest działaniam w celu osiągnięcia przyjemności, przy jednoczesnym braku ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, ciąży czy nadużycia na tle seksualnym. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w okresie nastoletnim.
Mit: Od samomiłości można się uzależnić
Fakt: W żadnej specyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, nie występuje taka jednostka chorobowa jak „uzależnienie od masturbacji”. Zatem nie jest to prawda. Naukowcy z McKinley Health Center na Uniwersytecie Illinois wyraźnie mówią, że :
„[…] częsta masturbacja nie ma fizycznych ani psychicznych konsekwencji”.
McKinley Health Center, Illinois University
Jedynym wyjąkiem są sytuacje, kiedy masturbacja staje się zachowaniem kompulsuwnym i utrudnia codzienne funkcjnowanie. Wówczas dobrze udać się na konsltuację z psychologiem_żką zajmującym_ą sie obszarem sekualności czy ekspertki_a sex coachingu.
Mit: Masturbacja nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych
Fakt: Jest dokałdnie odwrotnie! Masturbacja przynosi też wiele pozytywnych efektów psychicznych, społecznych i fizycznych.
Pomaga zmniejszyć napięcie przedmiesiączkowe, obniżyć ból związany z menstruacją, zapaleniem pęcherza moczowego czy ból podczas porodu. W przypadku osób z penisem, masturbacja może być bardzo przydatna w pracy z przedwczesnym wytryskiem. U osób z pochwą, masturbacja wpływa korzystnie na zmniejszenie suchości pochwy czy bólu podczas stosunku.
Samomiłość pozytywnie wpływa również na obniżenie napięcia i poziomu stresu, a także na jakość snu. Dodatkowo zwiększa koncentrację oraz podnosi nastrój (poprzez wyrzut okcytocyny i dopaminy w organizmie).
Dzięki masturbacji poznajemy lepiej swoje ciało, a co za tym idzie również swoje potrzeby i granice. Jeśli w komunikacji z osobą partnerską wykorzystamy tę wiedzę, może nas to bardzo zbliżyć i pozwolić uniknąć wielu trudnych sytuacji. Dzięki temu doświadczamy większego zadowolenia i satysfakcji z seksu.
Bardzo pomocna w poznawaniu swojego ciała, a także odkrywaniu go wraz z osobą partnerską, może być publikacja „Seksownik” o której więcej dowiesz się tutajk: „Seksownik”- oczami psycholożki. Zakupisz go klikając w ten link!
Kiedy nie jesteśmy w związku lub będąc w nim, nie możemy sobie pozwolić na seks, masturbacja pozwala na zapewnienie sobie ujścia seksualnego i uniknięcia frustracji seksualnej.
Bibliografia
- Barbach, L. (2000). For Yourself: The Fulfillment of Female Sexuality. Crown Publishing Group.
- Dodson, B. (1995). Sex for One: The Joy of Selfloving. Harmony Books.
- Cornog, M. (2003). The Big Book of Masturbation. Down There Press.
- Komisaruk, B., Beyer-Flores, C., & Whipple, B. (2006). The Science of Orgasm. Johns Hopkins University Press.
- Reich, A., & Szepietowski, J. (2012). Okaleczenia Rytulane Narządów Płciowych. In T. F. Mroczkowski (Ed.), Choroby Przenoszone Droga Plciowa (pp. 71-85). Wydawnictwo Czelej.
- Masturbation-From Stigma to Sexual Health. (2002). The White Paper, Planned Parenthood Federation of America. Retrieved from http://www.plannedparenthood.org
- Robbins, C. L., Schick, V., Reece, M., Herbenick, D., Sanders, S. A., Dodge, B., & Fortenberry, J. D. (2011). Prevalence, frequency, and associations of masturbation with partnered sexual behaviors among US adolescents. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, 165(12), 1087-1093.


