Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Wojna wytoczona Ukrainie, choć możemy mieć poczucie, że nas bezpośrednio nie dotyczy, jednak wpływa na nasze życie. W jaki sposób?
Badania i moje obserwacje – w sąsiedztwie wojny
Nieustannie spotykam się z ocenami i opiniami innych ludzi, a także porównywaniem się do innych, odnośnie wojny w Ukrainie. Wiele osób bardzo chętnie rzuca teraz ocenami i opiniami. niekoniecznie zastanawiając się, jako może to mieć wpływa na innych. Dlatego temat umniejszania czyichś/własnych działań, oceniania innych na temat tego co „powinny_i” robić a czego nie to temat podjęty w tej rozmowie.
Poruszyłyśmy także temat ekspozycji na różnego rodzaju doniesienia medialny, w tym bardzo mocno na doniesienia graficzne – obrazy i filmy. Napisałam na ten temat odrębny artykuł, bo jest to bardzo ważny temat: Detoks informacyjny – jak nie wyhodować PTSD, ostrego stresu i traumy.
Czego konkretnie dowiesz się z tego podcastu?
Jola w rozmowie zadała mi wiele pytań, a także dzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Dzięki temu w tej rozmowie znajdziesz odpowiedzi na chociażby takie pytania:
- Jak sobie radzić z rozdarciem dotyczącym pracy zawodowej?
- Jak sobie radzić z poczuciem pomagania „zbyt mało”, „niewystarczająco”, „nieadekwatnie”?
- Czy mówić o tym, że pomagamy czy zachować „skromność” i nie mówić nic?
- Jak działa na nas ekspozycja na doniesienia medialne dotyczące wojny?
- Jak dbać o siebie w obliczu tej sytuacji?
- Czy dawać sobie prawo do trwania w swoich codziennych/cotygodniowych rutynach?
- Jak radzić sobie z poczuciem osamotnienia w obliczu tak ogromnej grupy potrzebującej wsparcia?
- Czy praktyka uważności i samowspółczucia może być teraz dla nas pomocna?
W tej rozmowie podaję także kilka prostych technik, które można wykorzystywać nie tylko w odniesieniu do tej konkretnej sytuacji.
Zapisując się na mój newsletter uzyskasz dostęp do wartościowych, bezpłatnych treści, w tym również do niespodzianki o której wspomniałam w rozmowie z Jolą:) Zapiszesz się na newsletter klikając tutaj.
Jednak już teraz możesz sięgnąc po ćwiczenie dotyczące uważności, które znajdziesz w tym artykule: Uważność – poprzyglądaj się własnym myślom [ćwiczenie].
O uważności pisałam w artykule „Mindfulness czyli co?”, a także w artykule: „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz.”.
Na temat współczucia pisałam w artykułach „Jak wykształcić współczujący umysł?” oraz „Dlaczego trudno współczuć sobie?”
To nie jest pierwsza rozmowa, do której zaprosiła mnie Jola – rozmawiałyśmy już kiedyś na temat kryzysu dotyczącego pandemii – link do tamtej rozmowy znajdziesz:
Cenię sobie współpracę z Jolą, dlatego bardzo chętnie przyjęłam zaproszenie do tej rozmowy. Co myślę o Joli, przeczytasz na jej stronie www z rekomendacjami.
Możesz także odwiedzić Jolę na Instagramie oraz na Facebooku.
Gdzie znajdziesz naszą rozmowę o działalności w sąsiedztwie wojny?
Rozmowę w formie podcastu znajdziesz klikając:
- tutaj: „BWK #020 Działalność w sąsiedztwie wojny. Rozmowa z psycholożką Magdą Widłak-Langer”
- lub na platformie Spotify
Mam nadzieję, że posłuchanie naszej rozmowy będzie dla Ciebie pomocne i wartościowe. A jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania odnośnie tego o czym rozmawiałyśmy – śmiało napisz do mnie korzystając z formularza kontaktowego.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia umów sesję on-line. Napisz do mnie, wspólnie ustalimy termin spotkania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie!