Jak pracować z rodzicem homoseksualnego dziecka? Jak w tej pracy można wykorzystać ACT? Czy ten styl pracy, może być pomocny? Odpowiedzi na te pytania i więcej, znajdziesz w artykule mojego autorstwa „ACT w pracy z rodzicem homoseksualnego dziecka”, Psychologia w Praktyce, maj-czerwiec2023.
ACT w pracy z rodzicem dziecka homoseksualnego
W majowo-czerwcowym wydaniu magazynu „Psychologia w praktyce” – zawodowym czasopiśmie dla osób eksperckich z obszaru psychologii i psychoterapii, pojawił się artykuł mojego autorstwa o tym, jak można wykorzystać ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania) w terapeutycznej pracy z rodzicem homoseksualnego dziecka.
ACT jest dla mnie bardzo bliski temu podejściu, które jest fundamentem pozytywnej seksualności. Zatem stosowanie ACT w pracy z osobami queer czy ich bliskimi, jest dla mnie narzędziem idealnym.
Link do artykuły dostępnego odpłatnie online znajdziesz tutaj.
Wewnętrzny świat osoby klienckiej – spojrzenie ACT
W tekście opisałam jak ogromne znaczenie, ma nie tylko to, co osoba kliencka (w tym przypadku rodzic) czuje i mysli lecz równiez jaka ma relacje ze swoimi myslami i emocjami. Stanowią one bardzo wązna częśc życia, jednak kiedy relacja z nimi nie jest zdrowa, mogą one wpływac na decyzji i zachowania, proewadząc nas nie tam, gdzie chcemy być.
Opisuj tajkże jak samo reagowanie na poajwiające się mysli i emocje, może wpływać na zachowanie. Niekoniecznie prowadząc do wartościowych czy wspierających nas wyborów.
Elastyczność w ACT
Wspominam o elastyczności psychologicznej, poniewaz z perspektywy ACT, ma ona ogromne znaczenie. Co ważne, z perspektywy elastyczności psychologicznej nie ma obiektywnie dobrych czy negatywnych działań.
Skoro podejmuje watek elastyczności, jedocześnie podkrelam temat sztywności psychologicznej. Im większa nasza stzywnośc, tym węższy obszar wartościowego życia. Czsami nazywam to efektem kurczenia się życia do rozmiaru łebka od szpilki.
Transdiagnostyczność ACT
Piszą cten artykuł, wazne było dla mnie by pokazac, że ACT od wielu innych podejśc znacząco sie rózni. Jedną z tych róznic jest transdiagnostyczność. Oznacza to „wyjście poza diagnozę”, co w praktyce oznacza brak odwołania do klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM/ICD. W tym ujęcia (ACT) możeliwa jest praca z osobą kliencją bez diagnozowania, a poszukując częsci wspólnych różnych, trudnych doświadczeń.
Dlatego w ACt nie ma znaczenia diagnoza, a adekwatne dostosowanie interwencji do doświadczeń osoby klienckiej w taki sposób, by były one pomocne. Dlatego pracująć ACT można w pełni zrezygnować z diagnoz DSM/ICD, nie zajmując się każdą trudnością osobno. Pozwala to na uzyskaniem szybszej całościowej pomocy i zwiększa szanse na trwałą poprawę jakości życia.
Edukacja seksualna rodzica
Wielu rodziców, dowiadując sie o oriemntacji psychoseksualnej dziecka, ma trudnośc z jej przyjęciem. Wcale nie dlatego, ze jest ona inna niż heteroseksualna. Dla wielu rodziców głownym powodem jest to, że tego nie rozumieją, nioe wiedza jak poruszac sie po świecie seksualności. Każda inność, wyróznianie sie dziecka w tym obszarze może zatem budzić lęk i obawy.
Dlatego to wazne, by rodzic przeszedł podstawowa edukacje seksualną – jak np. zapoznanie się z pirmammidą Seligmana, w której wyróżnia się w pięć następujących warstw:
- tożsamość płciowa,
- orientacja seksualna,
- preferencje seksualne,
- rolapłciowa,
- realizacja seksualna.
W artykule znajduje się także wiele innych treści – dotyączcych:
- żałoby przeżywanej przez rodzica, gdy dowiaduje się o orientacji psychoseksualnej dziecka,
- tego jak można dziecko wpsierać
- jakie działania z pewnością nie są wspierająca ani wskazane
- jakie ćwiczenia mozna wykonac z rodzicem dziecka homoseksualnego by go wspierać
- jakl rekacja rodzica na coimg out dziecka, może wpływać na zdrowie psychiczne dziecka
Tutaj polecam artykuły dotuyczące edukacji seksualnej, które moga byc pomocne dla rodzica dziecka homoseksualnego:
- Homoseksualność. Czym jest?
- Chłopiec bawiący się lalkami będzie gejem? Prawda o orientacji seksualnej
- „Coming out. Czy ma znaczenie i dla kogo?”
- Coming out dziecka – jak sobie z nim poradzić?
- Rozmowa o różnorodności i odmienności z Magdaleną Widłak-Langer
- Dzień coming outu czyli „wyjścia z szafy”
W ramach edukacji seksualnej, polecam również lekturę tych dwóch tekstów:
- Homoseksualność w obliczu terapii konwersyjnej
- List otwarty tranzycja.pl odnośnie terapii konwersyjnej
Słowniczek
W tekście zawarłam także słowniczek, bo niektóre pojęcia moga byc nowe lub trudne do zrozumienia:
- Osoba kliencka – używam inkluzywnego określe- nia, ponieważ osobą kliencką może być kobieta, mężczyzna, jak również wszystkie inne osoby, które identyfikują się na spektrum płci poza jej binarnym podziałem (osoby niebinarne).
- LGBT+ – akronim od słów: lesbijki, geje, osoby bisek- sualne, osoby transpłciowe, osoby queerowe i inne.
- GSRD – oznacza różnorodność płciową, seksualną i relacyjną.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym obszarze pamiętaj, że Możesz się przede mną bezpiecznie wyoutować.