Kolejny już raz mam przyjemność pisać dla wydania „Dom Pomocy Społecznej”. Nie jest to instytucja, która jest mi obca – wielokrotnie do tej pory z nią współpracowałam. Wiem, że jej pracownicy wykonują zawód bardzo wymagający i narażony na wypalenie zawodowe. Jak zatem dbać o siebie?
Wszelkie zawody pomocowe są narażone na wysokie ryzyko wypalenia zawodowego. To stan bardzo zbliżony to klasycznej depresji – pojawia się brak sensu i dylematy egzystencjalne. Wówczas dalsze wykonywanie zawodu staje się niemożliwe. Koniecznością staje się terapia i działania profilaktyczne.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
Niemal każdy z nas żyje obecnie w tempie, które nie sprzyja dbaniu o siebie, budowaniu relacji, odpoczywaniu. Dlatego uważam, że dla osób wykonujących zawód pomocowy, ten artykuł jest jednym ze szczególnie ważnych, choć oczywiście nie wyczerpuje tematu profilaktyki przed wypaleniem zawodowym.
W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- jak zmniejszyć codzienne tempo?
- czym jest uważność?
- jakie korzyści płyną z praktyki uważności??
- jak stosować uważność w pomocy społecznej?
- zyskasz kilka praktycznych wskazówek tej praktyki
- otrzymasz plan codziennego działania – z konkretnymi ćwiczeniami
Nawet jeżeli nie wykonujesz pomocowego zawodu, zachęcam Cię do zapoznania się z tematem uważności. Pisałam o nim na blogu wielokrotnie:
- „Mindfulness czyli co?”
- „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz.”
- „Najlepszy prezent dla dziecka, nie tylko małego”
- „Uważność – poprzyglądaj się własnym myślom [ćwiczenie]”
- „Uważność w świecie dzieci. Czy w ogóle istnieje?”
- „Poranek z medytacją [+ćwiczenie 5-4-3-2-1]”
- „Znaczenie oddechu w codziennym życiu [+ćwiczenia]”
- „Czym jest medytacja? [+ćwiczenie]”
- „Oddech oczyszczający [+ćwiczenie]”
Mam nadzieje, że lektura tych artykułów i zawarte w nich ćwiczenia, będą dla Ciebie wartościowe. Jeżeli tak puść je w świat, zostaw ślad po sobie w postaci komentarza:. Będzie mi bardzo miło jak podzielisz się swoim zdaniem:)