Z końcem roku podążamy za większością – nabieramy się na idylliczne podejście do postanowień noworocznych. Zakładamy, że ich spisanie, to już połowa sukcesu. Czy rzeczywiście warto to robić? A może warto spowolnić czas?
W pogoni za Nowym Rokiem
Dla wielu z nas końcówka roku, to niecierpliwe rozglądanie się za nowym, z chęcią zapomnienia tego, co stare. Jak się okazuje, niektórzy chcą wręcz zniszczyć to, co leży w przeszłości.
„Nowojorczycy wchodzą w Nowy Rok, niszcząc – i to dosłownie! – stary rok, a właściwie wszystko to, co przykrego spotkało ich w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. To ma im zapewnić lepsze wejście w kolejny, jak wierzą, już lepszy rok.”
Karina Bonowicz w artykule „Co się stanie, jak nie będziemy gonić za Nowym Rokiem? Czas może zwolnić”, aurostrwa Redaktor Kariny Obary, Gazeta Pomorska, 30.12.2019
Okazuje się, że pewnego rodzaju zachowania, wręcz wpływają na powstawanie nowych świąt. Oczywiście nie o wymiarze religijnym, a tym obyczajowym:
„Dlatego amerykańskie powiedzenie „Good riddance to bad rubbish” (dosłownie: dobre pozbywanie się złych śmieci) znalazło swój wyraz w Good Riddance Day, czyli obchodzonym 28 grudnia nieoficjalnym święcie, które odbywa się na Times Square. Tego właśnie dnia można przyjść na Times Square i pozbyć się złych wspomnień, wkładając je… do niszczarki.”
Karina Bonowicz w artykule „Co się stanie, jak nie będziemy gonić za Nowym Rokiem? Czas może zwolnić”, aurostrwa Redaktor Kariny Obary, Gazeta Pomorska, 30.12.2019
Koniec starego, początek nowego
Koniec roku to symboliczny czas, zmusza do refleksji, przemyśleń odrzucenia tego co było, wyczekiwania tego co będzie. Czasami czegoś bardzo konkretnego, jasno określonego, a czasami czegoś co zawiera się w bardziej oglónych hasłach.
Wiele zależy od tego, jakie mamy do tego czasu podejście i jakie mamy pdejście do czasu w ogóle. Patrząc na czas oczami filozofów, można spotkać się także z takim podejściem:
„[…] McTaggart, który twierdził, że czas w ogóle nie jest realny, chwila przed ani po nie istnieje, a my żyjemy w błędnym przekonaniu, poddając się powszechnej ułudzie.”
Monika Dejnecka w artykule „Co się stanie, jak nie będziemy gonić za Nowym Rokiem? Czas może zwolnić”, aurostrwa Redaktor Kariny Obary, Gazeta Pomorska, 30.12.2019
A gdyby spowolnić czas?
W zależności od tego jak patrzymy czas, możemy na niego wpływać lub nie. Ja jestem na tą pierwsza opcją, bo to nie jest tak, że czas płynie obok nas, a my jesteśmy kompletnie „zdanie na jego łaskę”. Czas może działać na naszą korzyść. Więcej na ten temat napisałam w artykułach poniżej:
A jak to jest z tym spowolnieniem?
„Psycholog Magdalena Widłak-Langer zauważa, że zamiast budować nierealistyczne listy działań, warto przyjrzeć się swoim wartościom i zapytać siebie „czego potrzebuję?”.
– Po to, żeby realizować to, co rzeczywiście ma dla nas znaczenie – mówi. – Zdecydowanie zbyt rzadko pytamy o to samych siebie – znacznie lepiej wychodzi nam podążanie za tłumem. Potem jesteśmy rozczarowani brakiem efektów, które miały wprawić nas w radość, spowodować satysfakcję czy odczuwanie szczęścia. To co nas wzmacnia i daje poczucie szczęścia, to m.in. uważność na siebie i swoje potrzeby oraz ich realizacja.„
Magdalena Widłak-Langer w artykule „Co się stanie, jak nie będziemy gonić za Nowym Rokiem? Czas może zwolnić”, aurostrwa Redaktor Kariny Obary, Gazeta Pomorska, 30.12.2019
Spowolnić czas. Jak wprowadzić to w życie?
Niektórym wydaje się to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jednak tak naprawdę najwięcej zalezy od anszego nsatwienia. Jak zatem tego dokonać? Klikaj w link do oryginalnego artykułu, tam znajdziesz odpowiedź: „Co się stanie, jak nie będziemy gonić za Nowym Rokiem? Czas może zwolnić”
Artykuły dotyczące działania
Jeżeli chcesz realizować cele, działać, iść do przodu, zachęcam Cię do lektury poniższych artykułów:
- „Jak dokonywać zmian? Reguła 20 sekund”
- „Jak podejmować najlepsze dla siebie decyzje? [+ćwiczenie]”
- „Szczęście, sukces, realizacja celów – czyli jak osiągać to, czego pragniesz?”
Artykuły dotyczące uważności i wartości
- „Mindfulness czyli co?”
- „Uważność w świecie dzieci. Czy w ogóle istnieje?”
- „Uwierz w siebie. Zatrzymaj się. Bądź tu i teraz.”
- „Uważność – poprzyglądaj się własnym myślom [ćwiczenie]”
- „Znaczenie oddechu w codziennym życiu [+ćwiczenia]”
- „Oddech oczyszczający [+ćwiczenie]”
- „Czym jest medytacja? [+ćwiczenie]”
- „Poranek z medytacją [+ćwiczenie 5-4-3-2-1″
- „Co wspólnego ma uważność z cierpieniem i etyką w życiu codziennym?”